Наука

Дослідження розкрило мікробіоту малюнків Леонардо да Вінчі

Вчені з Австрії та Італії вивчили живопис Леонардо да Вінчі на предмет того, яка мікробіота переважає в його малюнках. В результаті фахівці знайшли не те, що очікували, – бактерії і людську ДНК.

Досліджувані малюнки Леонардо да Вінчі / © www.frontiersin.org

Стаття опублікована в журналі Frontiers in Microbiology. Молекулярне вивчення творів мистецтва – популярний напрям сучасної науки. Команда вчених з Університету прикладних наук Відня (Австрія) і Центрального інституту патології архівів і книг (Італія) застосувала інноваційний геномний підхід Nanopore, в якому використовують так зване секвенування третього покоління в поєднанні з протоколом ампліфікації геному (WGA), для вивчення повного складу мікробіоти семи начерків Леонардо да Вінчі.

Результат здивував учених. Так, з’ясувалося, що на роботах майстра переважають спільноти бактерій, а не грибків. Хоча фахівці дотепер вважали, що на паперових малюнках живуть переважно грибки.

Оскільки багато бактерійних груп виявилися типовими для мікробіому людини, автори дослідження припустили, що частина мікроорганізмів – це результат взаємодії з малюнками реставраторів, а частина була занесена дуже давно через мух і їх екскременти. Переважаючими мікроорганізмами в малюнках художника виявилися Gammaproteobacteria загону Pseudomonadales.

Екскременти комах на досліджуваних малюнках (по можливості були видалені) / © www.frontiersin.org

Ще одне цікаве відкриття – наявність великої кількості людської ДНК. На жаль, дослідники не можуть вважати, що вона належить самому да Вінчі: висока ймовірність, що це сліди роботи з начерками все тих же реставраторів, які взаємодіяли з малюнками протягом багатьох років.

Крім того, вчені з’ясували, що і бактерії, і грибки на роботах художника мають зв’язок з їх географічним походженням: частина з них, наприклад, корелює з мікробіотою Корсінської бібліотеки Риму. Дослідники називають новий геномний підхід інструментом для розкриття біоархіву творів мистецтва, за яким можна створити свого роду каталог, де у кожного малюнка буде якийсь аналог «відбитка пальця».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button