Екологія

Дослідження: зміна клімату погіршує огляд навіть найпотужніших телескопів

Дослідники з Німеччини встановили, що зміна клімату погіршує працездатність телескопів по всьому світу. Це може привести до того, що астрономи не зможуть спостерігати за об’єктами в таких же деталях, як зараз.

Image by Pixabay

Вчені пояснили, що сучасні телескопи надзвичайно потужні й інженери продовжують їх покращувати. Наприклад, такі пристрої як Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT) і Гігантський Магеллановий телескоп (англ. Giant Magellan Telescope, GMT) дозволили спостерігати за космосом в деталях. Однак в новому дослідженні Інституту астрономії Товариства Макса Планка в Німеччині відзначається, що зміна клімату може обмежити потужність астрономічних обсерваторій.

Велика частина спостережної потужності сучасних астрономічних обсерваторій є результатом досягнень в області технології, особливо розробки сегментованих дзеркал і адаптивної оптики. При цьому їх розташування вибрано таким чином, щоб забезпечити найкращі умови навколишнього середовища для техніки.

Температура є критично важливою для більшості потужних телескопів. Основні дзеркала розміщені всередині гігантських куполів, які відкриваються в сутінках, щоб почати спостереження. Температура всередині купола контролюється — вона відповідає температурі в той час, коли ведеться спостереження.

Поточна система контролю температури на телескопах не може підніматися вище 16 градусів Цельсія. Але за останні десятиліття температура планети підвищилася, і зараз спостерігається все більше і більше випадків перевищення температури над обмеженнями системи температурного контролю. Проблема полягає в тому, що внутрішній купол не може зрівнювати температуру зовні купола і всередині, коли температура навколишнього середовища перевищує 16 градусів.

При різниці температур між первинним дзеркалом і температурою поверхні всередині купола виникає турбулентність. Астрономи називають це «купольним оглядом». Це серйозна проблема, оскільки вона погіршує якість зображення телескопів. Вона може погіршити видимість об’єктів, які знаходяться на відстані десятків, сотень, навіть тисяч світлових років.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»