Людина

Доведено: стрес ввечері особливо небезпечний

Група фахівців з Університету Хоккайдо довела, що вечірнє “нервування” може обійтися нашому організму дорожче, ніж стрес в інший час доби.

Команда вчених під керівництвом фізіолога Юджиро Яманака спостерігала за станом 27 здорових людей, які ведуть звичайний (не перевантажений) режим дня. Всім учасникам необхідно було перед експериментом здати свою слину на аналіз — в ній експерти виявляли рівень кортизолу. Кортизол — стероїдний гормон, який відповідає за метаболізм вуглеводів в організмі, збереження його енергетичних запасів, а також за розвиток стресових ситуацій. Завдяки цьому кортизол часто називають “гормоном стресу”: на сигнал мозку, що організм перебуває в стресовому стані, наднирники починають вироблення даного гормону. Сам же кортизол починає боротьбу зі стресом: він активізує процеси глюконеогенезу (синтез глюкози) і глікогенолізу (отримання глюкози). Внаслідок цього м’язи отримують необхідне паливо для активних дій, а також до них починається активний приплив крові — все для того, щоб людина змогла втекти від небезпеки. Правда, якщо стрес викликаний емоціями, то кортизол не рятує нас, а “губить”: глюкоза накопичується, при цьому є відтік крові від інших систем організму.

При цьому кортизол може бути шкідливий і внаслідок інших аспектів. По-перше, кортизол починає заважати функціонуванню Т-клітин, на основі нашого імунітету. Саме тому тривалий стрес небезпечний для людини різними інфекційними захворюваннями: ослаблений імунітет не справляється з роботою. По-друге, велика кількість гормону починає погіршувати абсорбцію кальцію і передачу амінокислот організму, тобто наші органи і кістки не отримують достатньої кількості важливих елементів”цеглинок”. А по-третє, кортизол може підвищувати артеріальний тиск, сильно звужувати кровоносні судини. Тому тривалий стрес також небезпечний ризиком отримання серцево-судинних захворювань.

Але японські вчені на практиці довели іншу небезпеку, пов’язану з кортизолом, але вже з його нестачею.

В ході експериментів, де піддослідні постійно здавали слину на аналіз, а також проходили під наглядом кардіомонітора у відведені години спеціальні стрес-тести, було з’ясовано, що у груп, які складали тести вранці, рівень кортизолу був вище, ніж у тих, хто складав тести ввечері. Частота серцебиття при цьому у кожної групи була однакова.

Так фахівці прийшли до висновку, що наші наднирники у вечірній час перестають виробляти потрібну кількість “стресового гормону”. Тому ввечері людський організм дуже вразливий до стресу і його негативних наслідків. В цілому, кількість кортизолу починає зменшуватися вже після 2 годин, а ближче до вечора гормон практично перестає вироблятися. Тому японські вчені радили уникати нервових ситуацій в кінці дня.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button