Екологія

Ель-Ніньо – причина смертельних захворювань?

На думку вчених NASA, кліматичне явище Ель-Ніньо в 2015-2016 роках сприяло поширенню небезпечних хвороб.

Ель-Ніньо, або Південна осциляція – коливання температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану. Це явище приносить з собою екстремальні погодні умови на великих територіях. Нове дослідження показало, що в аналогічний період зросло число заражень чумою і хантавірусами в Колорадо і Нью-Мексико, холерою в Танзанії і лихоманкою Денге в Бразилії та Південно-Східної Азії.

Вчені змогли відновити картину подій. Так, через Ель-Ніньо над південно-західною частиною США встановилася помірна температура, але збільшилася кількість опадів. Це призвело до бурхливого зростання рослин, які є їжею для гризунів – переносників хантавіруса. Популяції різко збільшилися, і, відповідно, зросли контакти з людьми. Разом з гризунами розмножувалися і блохи, які переносять чуму.

У Танзанії також спостерігалися рясні опади, що призвело до забруднення місцевих джерел каналізаційними стоками. Так в питні резервуари потрапили холерні вібріони, викликавши одне з найбільших за останні 18 років спалахів захворювання. Впоратися з цією загрозою швидко не вдалося, і зараження відбувалися також в 2017 і 2018 роках.

В Бразилії та Південно-Східної Азії підняла голову лихоманка Денге. Експерти пояснили, що через нагрівання ґрунту комарі-переносники мігрували на міські території, де є відкриті водойми, і почастішали випадки їх контактів з людьми. Крім того, через спеку комахи швидше досягали зрілості.

Автори дослідження відзначили, що, з урахуванням цих даних, слід заздалегідь подбати про вакцинацію людей і домашньої худоби. Це особливо важливо, оскільки, за прогнозами експертів, Ель-Ніньо може знову заявити про себе вже в найближчі місяці.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button