Наука

“Епоха постправди” почалася за чверть століття до соцмереж

Вчені використали комп’ютерний аналіз, щоб проаналізувати мільйони книг, виданих англійською та іспанською мовами з 1850 по 2019 рік, і показати, що занепад інтересу до фактів слід розуміти як частину глибших змін у суспільстві.

Кадр із серіалу «Чорне дзеркало»/© David Dettmann, Netflix

Занепад інтересу до фактів у публічному дискурсі почався кілька десятиліть тому, ще до появи соцмереж та завоювання ними популярності, вважають вчені з Вагенінгенського університету в Нідерландах та Університету Індіани (США). Дослідження, результати якого опубліковані в журналі PNAS, показало, що з 1980-х інтерес суспільства прискорено рухався від колективного до індивідуального та від раціональності до емоцій.

«Епоха постправди», коли «почуття беруть гору над фактами», багатьох застала зненацька. Хоча термін post-truth з’явився ще в 1992 році, в контексті новин про Війну в Перській затоці, багато хто пов’язує це явище саме з бумом соцмереж, який ми спостерігаємо приблизно з 2007 року і досі. Як зазначають вчені, кількісна оцінка такого інтуїтивного поняття, як постправда, залишається складною, оскільки систематичні дослідження суспільних настроїв та світоглядів не мають довгої історії.

Автори нової роботи вирішили усунути цю прогалину, проаналізувавши вживання слів, що належать до галузі раціонального, та слів, пов’язаних з емоціями та сприйняттям, у мільйонах книг, виданих англійською та іспанською мовами з 1850 по 2019 рік.

«Друкована культура вибіркова і може бути інтерпретована як прямий відбиток культури у ширшому сенсі. До того ж популярність певних слів і фраз у мові здатна змінюватися з багатьох причин, включаючи технологічний контекст (наприклад, “транспорт” або “комп’ютер”), а значення деяких слів сильно змінюється з часом (наприклад, “гей”). Проте для багатьох слів зміни частоти їх вживання можуть певною мірою відображати зміни й в тому, як люди відчувають і бачать світ. <…>Ми систематично вивчили багаторічну динаміку поширеності п’яти тисяч найуживаніших слів в англійській та іспанській мовах у пошуках індикаторів зміни світогляду. Окремо ми розглянули закономірності у художній та науковій літературі», – пишуть дослідники. Крім того, щоб перевірити, чи можуть результати бути специфічними саме для мови книг, вчені проаналізували, як змінилося вживання цих же слів у виданні The New York Times з 1851 року.

Приклади тенденцій використання слів, пов’язаних із раціональністю (верхній графік) у порівнянні зі словами, що належать до людського сприйняття (нижній графік)/© PNAS

Результати показали, що використання слів, пов’язаних з раціональністю («аналізування», «факти», «результат», «вирішувати», «розмір» тощо), систематично зростало після 1850 року, тоді як поширеність слів, що належать до людського сприйняття («уявляти», «правда», «відчувати», «вірити», «почуття» та інше), знижувалася. Проте тенденція почала змінюватися з 1980-х, перейшовши до різкого зростання 2000-х. Зміни відбувалися як у художній, так і в науковій літературі, а також у The New York Times: отже, це не «артефакт» лише проаналізованих книг, вважають автори роботи.

Плюс тренди знайшли відображення у пошукових запитах у Google. Усе це підтверджує гіпотезу у тому, що зміни у мові книжок частково показують зміни у сфері. Загалом же результати свідчать, що за останні десятиліття в суспільстві відбулося помітне зрушення від колективного до індивідуального та від раціональності до емоцій.

Причини, на думку дослідників, не зрозумілі. «Один із можливих варіантів, якщо говорити про тенденції з 1850 по 1980 рік, полягає в тому, що швидкий розвиток науки і техніки та їх соціально-економічні переваги призвели до підвищення статусу наукового підходу: він поступово проникав у культуру, суспільство та його інститути. від освіти до політики. Як раніше стверджував Макс Вебер, це могло спровокувати “розчарування”, оскільки роль спіритизму в суспільствах знизилася», — відзначив провідний автор роботи Мартен Схеффер. Зрозуміти, що саме призвело до «розвороту» 1980 року, ще складніше. Вчені припускають, що це пов’язано з напруженістю, спричиненою змінами в економічній політиці на той час.

«Якими б не були рушійні сили, наші результати показують, що феномен постправди пов’язаний із історичним коливанням балансу між розумом та сприйняттям. Якщо це так, то, ймовірно, неможливо звернути такі кардинальні зміни. Натомість суспільствам, можливо, доведеться знайти новий баланс, визнавши важливість сприйняття та емоцій, але водночас найкраще використовуючи необхідну силу раціональності та науки для вирішення складних питань», — підсумувала Інгрід ван де Леемпут.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button