Здоров'я

Флебектомія: ефективний метод лікування варикозу

Флебектомія — оперативне втручання, яке полягає у видаленні варикозно змінених вен. На сьогоднішній день це найбільш ефективний метод лікування даного захворювання, нерідко — єдино можливий.

Згідно зі статистичними даними, серед жителів розвинених країн варикоз різного ступеня тяжкості зустрічається у 60% чоловіків і майже 90% жінок. Робота, проведена в Единбурзі в 1999 році, показала, що захворювання діагностується в кожного третього чоловіка і у двох з п’яти жінок. Згідно з даними дослідження 2004 року, варикозне розширення вен ніг спостерігається у 67% жінок і 50% чоловіків. В останні роки захворюваність даною патологією зростає. Крім того, вона частіше спостерігається у пацієнтів молодого віку.

Сучасні види операції

Спочатку флебектомія являла собою досить травматичне і небезпечне втручання. Її основне завдання полягало в радикальному видаленні зміненої судини. Хірург виконував розріз на всьому протязі вени, що супроводжувалося підвищеним ризиком ускладнень і тривалим відновним періодом. До сучасних технік флебектомії відносяться:

 • кросектомія;
 • стріппінг;
 • мініфлебектомія.

Кросектомія — перетин поверхневих вен в місцях з’єднань з глибокими венами. Самостійно застосовується дуже рідко. Розрізи виконуються в місцях природних згинів ноги, завдяки чому косметичний дефект практично непомітний.

Стріппінг передбачає видалення тільки зміненої частини вени за допомогою спеціального зонду. Друга назва операції — Бебкоком. Хірург буквально висмикує судини через невеликі розрізи.

Мініфлебектомія, або операція по Мюллера, проводиться через мінімальні проколи, які заживають без утворення рубців. Вені видаляються за допомогою спеціального гачка. Втручання показано в тих випадках, коли потрібно видалити невелику ділянку судини.

Вид і обсяг втручання визначаються індивідуально. При цьому враховуються показання до проведення операції, занедбаність хвороби, загальний стан пацієнта та його індивідуальні особливості. Найчастіше лікарі комбінують кілька технік — таким чином вони досягають найкращого результату.

Підготовчий етап

Оскільки флебектомія — інвазивна процедура, до неї потрібно підготуватися. Як і перед будь-якою іншою операцією, хворому потрібно пройти ряд лабораторних та інструментальних тестів. З їхньою допомогою лікар уточнює діагноз, оцінює загальний стан хворого, встановлює можливі протипоказання до оперативного лікування. При необхідності призначається консультація вузьких фахівців. Після бесіди з анестезіологом вибирається метод знеболювання. Це може бути спинномозкова або загальна анестезія.

Напередодні операції потрібно збрити волосся на ногах і в області паху. Вечеряти дозволяється не пізніше 18.00. Якщо планується загальна анестезія, призначають очисна клізма.

Методика проведення

Підготовленому пацієнту пропонують надіти спеціальний одноразовий одяг і проводять в операційну. Тут хворого укладають на операційний стіл і підключають венозний катетер — з його допомогою проводять внутрішньовенні вливання. Орієнтуючись на дані інструментальних методів обстеження, хірург зазначає місця майбутніх розрізів і планує хід операції.

Надалі можливо два варіанти розвитку подій. У першому випадку анестезіолог вводить препарат для наркозу, і хворий засинає. На цьому операція для нього закінчується. У другому — проводиться спінальна анестезія. Це місцевий вид знеболювання; при його застосуванні пацієнт залишається у свідомості, але втручання проходить абсолютно безболісно.

Після застосування анестезії лікар видаляє патологічно змінену вену. Операція проводиться з додержанням усіх правил асептики і антисептики, за чітко продуманим планом. По її завершенні на рану накладають шви і стерильна пов’язка.

Як проходить відновлювальний період

Відновлювальний період після флебектомії, як правило, не занадто важкий і довгий. Перші кілька днів хворий проводить у стаціонарному відділенні. Більшість пацієнтів скаржаться на виражений больовий синдром, особливо в перший час після операції. Щоб зменшити дискомфорт, лікар призначить знеболюючі засоби.

Протягом двох тижнів після флебектомії бажано утриматися від відвідування сауни, лазні, басейну, спортивного залу. Протягом двох місяців після зняття швів рекомендується еластична компресія — еластичні бинти, гольфи, панчохи, колготки.

Крім того, для якнайшвидшого відновлення пацієнту показано лікувальна фізкультура і масаж. Перші сеанси гімнастики проходять під контролем лікаря. Він підбирає вправи і навчає їх правильного виконання. Потім людина може поєднувати самостійні заняття та роботу з реабілітологом.

Флебектомія: показання до проведення

Флебектомія — серйозне оперативне втручання. Основне показання до її проведення — варикозне розширення вен. Тим не менш операція проводиться далеко не кожному пацієнту з вказаним діагнозом. Найчастіше її рекомендують у таких випадках:

 • великий варикоз, що супроводжується вираженими зовнішніми змінами;
 • сильна набряклість кінцівок, втома, яка не припиняється після відпочинку;
 • запалення вен, ускладнений утворенням тромбів;
 • виражені трофічні зміни, ризик появи або присутність трофічних виразок;
 • неефективність консервативної терапії.

Протипоказання до операції

Флебектомія не проводять пацієнтам при:

 • гострих інфекційних захворюваннях;
 • ішемічній і гіпертонічній хворобах;
 • нещодавно перенесеному інсульті та інфаркті міокарда;
 • діабетичній стопі;
 • злоякісних захворювань, виявлених на пізніх стадіях або в період рецидиву.

Крім того, вагітним і жінкам в період лактації, пацієнтам віком старше 75 років, а також при наявності шкірних змін в зоні операції, рішення про проведення операції беруть строго індивідуально.

Можливі ускладнення

До ранніх ускладнень флебектомії відносяться:

 • кровотеча;
 • порушення чутливості;
 • хворобливість в місці розрізів;
 • підшкірні гематоми.

З пізніх найчастіше має місце рецидив захворювання — варикозне розширення вен, розташованих вище рубця.

Надалі, щоб уникнути проблем зі здоров’ям, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

 • правильно харчуватися і контролювати свою вагу;
 • плавати;
 • багато ходити пішки;
 • обирати зручне взуття без високих підборів;
 • відмовитися від куріння.

Незважаючи на уявну простоту, ці заходи допомагають запобігти повторне розвиток хвороби і позбавляють від багатьох неприємностей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button