Земля

Геофізики переглянули історію формування Гімалаїв

Найвища гірська система вже була досить великою, коли зіткнення тектонічних плит викликали прискорене зростання хребтів. Дослідження опубліковано в журналі Nature Geoscience.

Image by wirestock on Freepik

Геофізики зі Стенфордського університету і Китайського університету наук про Землю проаналізували ізотопний склад гірських порід Гімалаїв. Аналіз показав, що в момент зіткнення літосферних плит, яке, як вважається, призвело до формування гірської системи, висота хребтів на їх кордонах досягала більше 60% від сучасного розміру.

Дослідники використовували для вивчення минулого гірської системи аналіз, заснований на утриманні трьох ізотопів кисню, що розрізняються кількістю нейтронів в атомних ядрах: кисню 16, 17 і 18.

Хімічний склад опадів змінюється в міру того, як повітря піднімається до вершин. Першими випадають важчі ізотопи, а легші — ближче до вершин, пояснюють автори дослідження. Завдяки цьому ефекту, аналізуючи частки ізотопів в гірських породах, можна оцінити, на якій висоті вони сформувалися.

Взявши проби кварцових жил з більш низьких висот в Південному Тибеті і використовуючи аналіз ізотопів кисню, дослідники показали, що фундамент дуги Гандезе вже був набагато вищим, ніж передбачалося, задовго до того, як сталося якесь тектонічне зіткнення.

Наше дослідження вперше показує, що краї двох тектонічних плит були вже досить високими до зіткнення, в результаті якого утворилися Гімалаї — в середньому близько 3,5 км, – говорить Пейдж Чемберлен, професор Стенфордського університету і співавтор дослідження

Дослідники відзначають, що результати відкриття впливають не тільки на уявлення про формування гірських систем. Гірські хребти грають ключову роль в глобальному кліматі, змінюючи погоду і формуючи флору і фауну, що населяють їх схили і долини внизу. Зміна уявлень про формування такої великої гірської системи вимагає переоцінки палеокліматичних моделей і історії біорізноманіття в минулому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button