Земля

Геологи запропонували нову теорію формування крижаних щитів Землі

Згідно з новою теорією, за 10 мільйонів років швидкість руху тектонічних плит зменшилася на третину. Через це знизилася вулканічна активність, і полюса нашої планети охололи

Дослідники висунули теорію, що пояснює формування крижаних щитів нашої планети. Відповідно до цієї теорії, приблизно 15 мільйонів років тому рух тектонічних плит різко сповільнився, що викликало каскад процесів, які й привели до зміни клімату.

На Землі тектонічні плити поступово занурюються в мантію, а нова кора з’являється на серединних хребтах, де магма піднімається через розломи між тектонічними плитами. Цей процес відбувається постійно, але швидкість його, як виявилося, може з часом змінюватися. Дослідники у своїй новій роботі показали, що приблизно 15 мільйонів років тому почалося зниження швидкості руху тектонічних плит. За 10 мільйонів років швидкість впала на 30%. Це уповільнення триває і сьогодні, але меншими темпами.

Автори нового дослідження виявили, що рух земної кори 15 мільйонів років тому різко сповільнився і залишився на одному рівні для 15 з 16 океанічних хребтів Землі. За словами дослідників, це могло мати серйозний вплив на клімат. Якщо різко сповільнити тектоніку плит за такий короткий час, то кількість CO2, яка виходить з вулканів впаде, через що знизиться температура атмосфери. Це уповільнення відповідає падінню температури на 10 ° C в кінці міоцену, коли по всій Антарктиді почали рости крижані щити.

Рух морського дна можна відстежити за допомогою магнітних зон на дні океану. Приблизно раз на мільйон років відбувається зміна полюсів магнітного поля Землі. Сліди цього процесу можна знайти в хребтах Атлантичного і Індійського океанів у вигляді смуг. Вони ростуть повільно, завдяки чому можна побудувати карти з тимчасовим дозволом близько 10 мільйонів років.

Геофізики з університету Вісконсину в Медісоні спиралися на раніше невикористовувані дані російських військово-морських кораблів, які використовують магнітометри для відстеження підводних човнів. Нові дані дозволили розглянути магнітні смуги з тимчасовим дозволом всього в мільйон років. В результаті дослідники з’ясували, що уповільнення відбувалося двома хвилями: спочатку між 12 і 13 мільйонами років тому в Тихому океані, а потім 7 мільйонів років тому в Атлантичному та Індійському океанах.

Геологи виявили падіння концентрації атмосферного CO2 в пізньому міоцені, яке могло б пояснити глобальне похолодання, що сталося в той час. Але, за словами дослідників, можливі й інші пояснення – наприклад, стародавні вулканічні породи, які піднялися з океану й утворили нові гірські вершини.

Крім зниження концентрації СО2, уповільнення тектоніки кори змінило форму земної поверхні. При меншому вулканізмі на морському дні серединні хребти стали меншими, а це збільшило обсяг океанів. При цьому рівень моря впав на 22 метри, відкривши нові великі ділянки суші. А оскільки вулкани затихли, то потік тепла, що генерується надрами планети, знизився б на 5%. Це зниження не зробило б великого впливу на атмосферні температури. Незважаючи на це, за словами вчених, відкриття поставило під сумнів існуючу модель історичного охолодження Землі, в якій температура надр зменшувалася з постійною швидкістю протягом декількох століть.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button