Екологія

Глобальне потепління утруднить авіаперельоти

Глобальне потепління поступово змінює наше життя. Воно впливає не тільки на екологічну ситуацію в цілому, але і на безліч окремих звичних нам завдань. Американські вчені прийшли до висновку: через кілька десятків років зі серйозними проблемами через потепління зіткнуться авіаперевізники.

Дослідники змоделювали політ п’яти поширених моделей літаків в умовах підйому температури на кілька градусів. У роботі розглядалися літаки Boeing 737-800, Boeing 787-8, Boeing 777-300, Airbus A320 і Airbus A380. Враховувалися умови зльоту в 19 великих аеропортах світу, розташовані в Лондоні, Нью-Йорку, Чикаго, Пекіні, Шанхаї та інших містах. Значення мали не тільки прогнозовані температури, але і довжина злітно-посадкової смуги.

Глобальное потепление затруднит авиаперелеты

Графіки прогнозованого підвищення температури, зверху аеропорт Ла Ґуардія (Нью-Йорк), внизу аеропорт Дубай, Climatic Change

При підвищенні температури повітря стає менш щільним, і підйомна сила крила літака зменшується. Щоб подолати це і злетіти, літак повинен бути легшим. Тому з часом перевізникам доведеться знизити норми завантаження для літаків, що злітають у найспекотніші години. За підрахунками вчених, зіткнуться з обмеженнями від 10 до 30% таких рейсів. Доведеться відмовитися від 0,5—4% ваги. Для стандартного літака на 160 місць це означає втрату 12-13 пасажирів. Щоб компенсувати втрати, перевізники можуть підняти ціни на квитки.

На думку дослідників, повною мірою такий ефект може проявитися у другій половині XXI століття. Його варто врахувати при проектуванні нових моделей літаків — потрібні більш потужні двигуни. При будівництві аеропортів будуть ефективні більш довгі злітно-посадочні смуги.

Кнопка «Наверх»