Здоров'я

Гормони: цікаві факти про ендокринну систему

Будь-яка людина знає, що її організм виробляє гормони. Але пояснити їх призначення та вплив на життєдіяльність може далеко не кожен. Зацікавленість даної медичної областю з’являється в зрілому віці. Найчастіше до ретельного вивчення питання підштовхують проблеми зі здоров’ям. Несподіваний набір ваги, ламкість нігтів, важко протікаючий клімакс – все це результати порушення діяльності ендокринної та екзокринної систем.

Слово «гормони» перекладається з грецької як «приводити або приходити в рух». І це дуже влучне визначення. Людський організм – складна і збалансована система. Взаємодія внутрішніх органів здійснюється за допомогою нервових імпульсів і хімічних сигналів, що проходять через кровотік. За цей шлях передачі інформації і відповідають залози внутрішньої секреції.
Для довідки
Термін «гормони» вперше з’явився в XIX столітті. Речовини, які виділяються залозами, щитовидною залозою, яєчниками, гіпофізом та іншими органами ендокринної системи були відкриті вченими-фізіологами Бейліссом і Старлінгом.

Наш організм виробляє більше 100 різних гормонів. Всі вони впливають на певні області організму або сприяють їх функціонуванню. Життєдіяльність без такого співробітництва неможлива. Розглянемо найвідоміші біологічно активні речовини, які виділяються залозами людини.

Кортизол

Це секрет надниркових залоз. Його завдання полягає в активізації мозкової діяльності, забезпечення роботи серцево-судинної системи і наданні протизапального ефекту. Найвища концентрація гормону в крові спостерігається в стресовій ситуації. Побічний вплив такої кризової мобілізації під дію кортизолу – стрибок артеріального тиску, викликаний різким звуженням судин.

Мелатонін

Без цього похідного ендокринних залоз ми не змогли б розрізняти добовий ритм. Епіфіз виробляє речовину, що відповідає за наше бажання спати. Завдяки йому ввечері з’являються позіхання і почуття сонливості. Дослідження російських вчених Хавінсона і Анісімова довели, що мелатонін – кращий антиоксидант. Він набагато ефективніше вітамінів С або Е.

Соматотропін

Відповідає за зріст людини. Гормон виробляється гіпофізом і бере участь у розвитку внутрішніх органів. Також йому приписують омолоджуючі властивості. На доказ наводяться результати обстеження великої кількості літніх людей. Виявилося, що у всіх респондентів, які зберегли ясність розуму і непогану фізичну форму, була висока концентрація соматотропіну в крові.

Серотонін

Збільшення його вироблення покращує настрій. Виробляє цей нейромедіатор травний тракт і епіфіз. Від його рівня залежать показники працездатності та пам’яті. Підвищити концентрацію гормону можна з’ївши шоколад, банан або солодке тістечко. Якщо ж ви прагнете схуднути і не вживаєте в їжу висококалорійні продукти, то виручить тепла приємна ванна з ароматизаторами. Подібна процедура теж знижує напругу і покращує настрій.

Андрогени і естрогени

Статеві гормони виробляються в яєчниках (у жінок), наднирниках і яєчках у чоловіків. Переоцінити значення подібних речовин неможливо. Представникам сильної статі вони дають пристрасність, впевненість у власних силах в інтимній області, стрункість тіла, жінкам – еластичність шкіри, великі молочні залози і глибокий голос.

З віком відбувається уповільнення виробництва всіх гормонів, і це призводить до неприємних наслідків для організму. Чоловіки починають лисіти і набирати зайву вагу, прекрасна половина – відчувати вплив клімаксу, зниження статевої активності.

Як зберегти і підтримати ендокринну систему

В першу чергу, потрібно вести правильний спосіб життя. І це не тільки заняття спортом або збалансоване харчування. Не менш важливе дотримання режиму дня. Необхідно висипатися. Повноцінний відпочинок – запорука гарної фізичної і психічної форми.

Незайвою буде і щоденне навантаження. Одна година тренувань в день збільшить вироблення мелатоніну в два рази. Позитивний вплив на залози нададуть такі продукти харчування, як свіжі овочі і фрукти, нежирне м’ясо, горіхи, морепродукти, риба, сир, рис, бобові. Краще відмовитися від вживання алкогольних і газованих напоїв – вони шкодять здоров’ю.

Небезпечний вплив на ендокринну систему надають несприятливі зовнішні фактори. Погана екологія, високий радіаційний фон, урбанізація, схильність до стресів – все це може привести до появи хвороб щитовидної залози, надниркових залоз та інших не менш важливих органів. Тому потрібно частіше бувати на природі і постаратися захистити себе від сильних емоційних переживань.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button