Екологія

Гренландські льодовики почали танути швидше через особливості рельєфу на дні океану

Гренландські льодовики почали танути швидше за підвищення температури океану і його особливостей рельєфу дна в цьому регіоні. До такого висновку прийшли дослідники з Центру полярних і морських досліджень імені Гельмгольца, робота яких опублікована в журналі Nature Geoscience.

За оцінками ООН, людство вже нагріло планету на 1,1 °C у порівнянні з доіндустріальними значеннями (з 1850 по 1900 роки) і на 0,2 °C вище, ніж у 2011-2015 роках.

В останні 40 років площа арктичного морського льоду скорочувалася зі швидкістю близько 12% за десятиліття — причому чотири найнижчих значення обсягу арктичного льоду були зафіксовані в період з 2015 по 2019 роки.

Лід тане на поверхні, оскільки він піддається впливу сонця і підвищення температури. Але тепер льодовики почали танути і знизу — в тому числі це відбувається на північному сході Гренландії, де знаходиться кілька «крижаних язиків». Кожен з них являє собою смугу льоду, яка скотилася в океан і плаває по воді, не стикаючись з льодом на суші. Найдовший крижаний язик, частина північного льодовика 79-го градуса, має протяжність 80 км.

Язики льодовика 79-го градуса швидко тануть — тепер вченим вдалося знайти причину прискорення цього процесу. Виявилося, що цей вплив виникає завдяки западині, яка змінює напрям потоку морської води, направляючи її прямо до льодовика. Через підвищення температури океану вода з кожним роком стає теплішою — це призводить до прискорення танення льодовика.

Дослідники зазначають, що аналіз морського дня в околицях інших льодовиків дозволить збільшити точність прогнозів по швидкості танення.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button