Здоров'я

Грип в Україні 2016: знай ворога в обличчя!

Які бувають віруси грипу, і чим вони між собою відрізняються? Що означають букви «H» і «N», і наскільки небезпечний свинячий грип для українців?

Яким буває вірус грипу?

Грип – це вірусне захворювання, яке викликається вірусами грипу. Вони бувають різних підтипів, кожний з яких відрізняється за будовою і спектром дії на організм.

Віруси грипу містять у своєму складі рибонуклеїнову кислоту (РНК), яка при потраплянні в клітину людини починає розмножуватися в ній. Фрагменти рибонуклеїнової кислоти з білками вірусу формують нуклеопротеїд, який буває трьох типів: віруси грипу А, В та С. Ці віруси відрізняються за формою, кількістю генетичного матеріалу і вірулентності. Найбільш поширеними вважаються віруси А і В, при цьому вірус грипу В менш агресивний, і інфекція протікає в м’якій формі.

Що означають букви «H» і «N»?

Ви, напевно, чула про грипи H5N1 (пташиний грип), H1N1 (свинячий), H3N2 та інших. У всіх цих абревіатурах фігурують дві літери: «H» та «N» з різними числовими індексами. Що ховається за цими символами?

Стінки вірусу грипу оснащені специфічними речовинами – гемаглютиніном (позначається як «H») і нейрамінідазою (позначається як «N»). Гемаглютинін допомагає вірусу прикріпитися до клітки, а нейрамінідаза – проникнути в неї. Це своєрідні шипи вірусу грипу, з допомогою яких він може інфікувати клітку.

 

Існує кілька різновидів гемаглютиніну та нейрамінідази, і ці речовини постійно комбінуються, поєднуючись у різних варіантах. Як ви вже зрозуміли, назва штаму вірусу показує, який тип нейрамінідази і гемаглютиніну присутній у вірусі. По поєднанню цих речовин вчені і лікарі можуть передбачити, наскільки небезпечним може бути той чи інший вірус грипу; який приблизний масштаб епідемії можна очікувати; які препарати можна буде використовувати для лікування вірусної інфекції.

Які віруси циркулюють в Україні

У цьому році епідемія грипу в Україні представлена 3 штамами вірусів:

  • A/California(H1N1)– вірус, знайомий нам, як вірус свинячого грипу. Вперше про нього стало відомо в 2009 році, коли він прийшов в Україну (та інші країни) з Мексики та США. Тому друга назва цього вірусу – «Каліфорнійський грип». Примітно, що вірусом H1N1 в Україні перехворіло більше половини людей. Це означає, що у них виробився імунітет, і вони з ним впораються краще тих, хто ним ще жодного разу не хворів.
  • A/Switzerland(H3N2) – штам вірусу грипу А, який також відомий, як «Швейцарський». Небезпека даного штаму в тому, що він здатний приводити до серйозних ускладнень, зокрема, з боку серцево-судинної системи.
  • B/Phuket(B/Yamagata) і B/Brisbane– підтипи вірусу грипу В, які недостатньо добре вивчені. З-за стертою симптоматики діагностувати інфекцію досить складно. Як вже було сказано вище, вірус грипу В менш небезпечний, ніж грип А, тому дані штами вірусу грипу не несуть великої небезпеки для людей.

Симптоми грипу-2016 в Україні

Ідентифікувати вірус грипу по симптоматиці практично неможливо, оскільки в цілому ці віруси викликають схожу симптоматику.

Читайте також: 

Вираженість тих чи інших симптомів буде залежати не стільки від штаму вірусу, скільки від організму інфікованої людини. Якщо імунітет міцний і немає хронічних захворювань, то грип, як правило, пройде без ускладнень, хоча може протікати з серйозною симптоматикою: висока температура, озноб, ломота в тілі, головний біль.

Врахуйте, що інфекція постійно мутує, і які «сюрпризи» може готувати нам вірус грипу, невідомо. Тому при перших симптомах потрібно обов’язково звернутися до лікаря і неухильно дотримуватися його рекомендацій.

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button