Наука

Як пов’язані стрес і наше старіння

Пам'ятайте: стрес може грати роль в прискореному старінні навіть до початку хронічних захворювань.

У короткостроковій перспективі стрес іноді може бути корисним — він допомагає вам мотивувати себе. Але коли стрес триває протягом тривалого часу, наслідки для здоров’я починають накопичуватися, і дослідження показали, що він може навіть прискорити старіння.

Image by Ryan McGuire from Pixabay

Не займайтеся самолікуванням! У наших статтях ми збираємо останні наукові дані і думки авторитетних експертів в області здоров’я. Але пам’ятайте: поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар.

«Наше суспільство відчуває більше стресу, ніж будь-коли раніше, що призводить як до негативних психічних, так і до фізичних наслідків,пояснюють дослідники з Єльського університету в своїй новій статті. — Хронічний стрес пов’язаний з негативними довгостроковими наслідками для здоров’я, підвищуючи ймовірність того, що стрес пов’язаний з прискореним старінням».

Команда зосередила свої зусилля на «епігенетичному годиннику» — наборі маркерів метилування ДНК, які можуть дати досить точну оцінку біологічного віку. Оскільки маркери метилування є на кожній ділянці ДНК у вашому тілі, у них є додатковий бонус — їх можна тестувати по крові або, в деяких випадках, навіть по слині. У підсумку команда використовувала один з таких маркерів під назвою GrimAge.

Дослідники обстежили 444 дорослих у віці від 18 до 50 років. Їм роздали анкети, в яких запитували про сукупний стрес, самоконтролі і їх поточний стан здоров’я. Потім у них були взяті зразки крові для перевірки метилування GrimAge і вимірювання інсулінорезистентності і чутливості наднирників.

Команда виявила — що не дуже дивно, — що стрес, який накопичується, був пов’язаний зі зміною цих метилювань. Тобто, у тих, хто піддавався більшому стресу, були «старіші» клітини, ніж вони повинні були мати. Крім того, команда виявила, що кумулятивний стрес був пов’язаний з чутливістю надниркових залоз і резистентністю до інсуліну, так що це була не тільки клітинна проблема.

Цікаво, однак, ще одне відкриття — не у всіх, у кого був хронічний стрес, спостерігалися однакові проблеми. Ті, хто добре справлялися з емоційною регуляцією і самоконтролем — два фактори стійкості, — мабуть, стикалися з меншою кількістю негативних ефектів.

Ці результати підтверджують популярну думку, що стрес змушує нас старіти швидше, — сказав в своїй заяві один з дослідників, дослідник психіатрії Єльського університету Захарі Харванек. — Але вони направляють нас до багатообіцяючого способу мінімізувати ці несприятливі наслідки стресу. Нам потрібно просто докласти зусиль для регуляції емоцій і самоконтролю.

Самоконтроль і емоційне регулювання — це не те щоб легкі навички. Але з часом їх можна розвинути. І якщо зробити так, щоб було менше стресу, не варіант, робота над цими навичками може бути способом обмежити несприятливий вплив на здоров’я.

Оскільки це дослідження є оглядовим, ми не можемо сказати, чи дійсно стрес викликає ці зміни, або це просто збіг.

«Однак, це дослідження — перше, яке виявило чіткий взаємозв’язок між накопиченим стресом і підвищенням показників маркера GrimAge у здорового населення. З цього ми припускаємо, що стрес може грати роль в прискореному старінні навіть до початку хронічних захворювань, — пише команда. — Примітно, що ці відносини сильно стримувалися факторами стійкості, включаючи самоконтроль і регулювання емоцій ».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button