Здоров'я

Як зуби можуть розповісти про наше життя

Якщо очі — це дзеркало душі, то зуби — це дзеркало здоров’я.

Маніш Арора вивчає зуб молодого хлопчика на екрані свого комп’ютера в пошуках важливих деталей про минуле дитини. Хлопчик, 10 років — ми назвемо його Максом — живе за межами бідної спільноти в Мехіко, де вплив свинцю є хронічною проблемою. І це видно по зубах. Макс був довгий час під впливом свинцю з забрудненого повітря і води — і навіть їжі, тому що метал вилуговується з глазурованого глиняного посуду.

Зображення на екрані — це, по суті, кольорова карта зуба хлопчика. Це показує, що у Макса був сплеск впливу свинцю безпосередньо перед народженням, в останні місяці розвитку плода. Після народження його вплив знизився до рівня, звичайного для місцевого населення.

Аналізи крові можуть виявити свинець у будь-який момент, але вони не показують минулих впливів або проміжки часу, коли відбулося вплив. Арора виявив, що зуби можуть показувати і те й інше — не тільки для свинцю, але і для зростаючого числа інших елементів і хімікатів.

Цей висновок має величезний потенціал для досліджень в області гігієни навколишнього середовища, таких як спроба з’ясувати причини розладів аутистичного спектра. І саме тому вчені усього світу, від Мексики до Швеції та Іраку, кинулися до Ароре, до стоматолога і директору з біологічного впливу в Лабораторії наук про довкілля Френка Лаутенберга на горі Синай.

Він перетворює зуби в машини часу

“Уявіть собі, якщо ви б вимірювали рівень свинцю в крові”, — говорить Арора, вказуючи на частину зуба, яка виросла після народження. “Можна подумати, що ризик менше. Але загляньте в минуле. Незадовго до народження спостерігається величезний сплеск впливу свинцю”.

В декількох кроках від напрочуд скромного офісу Арори у верхньому Манхеттені, його величезна лабораторія заповнена скромним на вигляд обладнанням. Але за лічені години або трохи більше Арора може визначити, чому піддавався зуб протягом його життя. Що стосується молочних зубів. Ця машина часу не тільки перетворила Арору у знаменитість в області гігієни навколишнього середовища, вона також зробила революцію в області, яка довгий час фокусувалася на дозі речовини, якій піддається людина при оцінці його токсичних ефектів.

По мірі зростання зуби утворюють кільця — як дерева, але кожен день, а не кожен рік. Вони також утворюють виразне кільце в день народження, лінію новонароджених. Арора використовує ці кільця для вимірювання, коли організм піддавався впливу певних речовин. При цьому він показав, що час може мати вирішальне значення при визначенні типу і серйозності шкоди від хімічного впливу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button