Всесвіт

Який вибух вважається найсмертоноснішим у Всесвіті?

Всесвіт – не найпривітніше місце. По суті, якщо ви виберетеся за межі Землі, то у вас різко зростають шанси швидко або болісно загинути. Космос наповнений небезпечними об’єктами, деякі з яких можуть знищити нас навіть на великій дистанції. Який же вибух варто вважати найбільш смертоносним?

Вибухи – поширене явище у Всесвіті. Зірки вивільняють спалахи, вибухають, небесні тіла стикаються. І все це створює різні обсяги енергії. Але вам краще триматися якомога далі від гамма-сплесків, які навіть на відстані в мільярди світлових років не залишать від нас і мокрого місця.

Смертоносна енергія Всесвіту

Сонце яскраво світить, забезпечуючи нашу планету світлом і теплом. По суті, це наше головне джерело життя. Зірка постійно трансформує водень в гелій, створюючи гігантські сонячні спалахи. В секунду Сонце викидає близько 4 х 1026 Джоулів енергії, а тривалість зоряного існування становить близько 10 млрд. років.

Цифра здається величезною, але вона втрачається на тлі потужності гамма-сплесків. Просто вдумайтеся в це. Той обсяг енергії, яку Сонце виробляє за 10 млрд. років свого існування, вивільняється при гамма-сплеску всього за декілька секунд! Це найяскравіші і найбільш руйнівні події у Всесвіті, які по потужності поступаються тільки Великому Вибуху.

Какой взрыв считается самым смертоносным во Вселенной?

На додаток, вчені вважають, що якщо гамма-сплеск трапився б у нашій галактиці (де завгодно), то він би вбив все на Землі, крім тих видів, що проживають на великій глибині.

Як створюються гамма-сплески

Гамма-промені знаходяться на кінці спектру і створюються завдяки розпаду атомних ядер. Вони включають найкоротшу довжину хвилі, але упаковують величезний енергетичний обсяг в спектрі. Один зі способів створення – вибух масивної зірки, яка в 50 разів масивніше Сонця. Після вибуху вона трансформується в чорну діру.

Під час цього процесу вивільняються струмені гамма-випромінювання, які створюють величезні обсяги енергії за лічені секунди. Також гамма-випромінювання з’являється при:

  • зіткненні нейтронних зірок.
  • злитті нейтронної зірки з чорною дірою.
  • зіткнення двох чорних дір.

Але гамма-сплески діляться на кілька типів.

Какой взрыв считается самым смертоносным во Вселенной?

Гамма-сплеск GRB 080916C, помічений телескопом Swift. Фото: NASA

Короткі гамма-сплески

Їх тривалість досягає менш як 2 секунд і вони являють собою 30% від усіх знайдених гамма-сплесків. Оскільки події короткочасні, їх важко знайти й дуже складно спостерігати.

Огляди від 2005 року показали, що такі події мають післясвітіння і пов’язані з еліптичними галактиками й центральними областями гігантських галактичних скупчень. Тобто, тут немає зв’язку з масивними зірками або надновими. А значить, можуть формуватися при зіткненні нейтронних зірок або при злитті чорної діри й нейтронної зірки.

Довгі гамма-сплески

Какой взрыв считается самым смертоносным во Вселенной?

Довгий гамма-сплеск у видимому діапазоні. Джерело: Європейська південна обсерваторія

Це найбільш часті події, які займають 70% всіх випадків. За ними легше спостерігати, оскільки тривають більше 2 секунд. Найчастіше виникають при вибуху наднової або колапсу масивної зірки.

Наддовгі гамма-сплески

Це не просто рідкісна подія, а окремий клас з тривалістю понад 10000 секунд. Вони виникають при народженні магнетара, колапсі блакитного надгіганта або приливному руйнуванні (коли чорна діра розриває зірки).

Какой взрыв считается самым смертоносным во Вселенной?

Подія GRB 190114C. Фото: NASA

Рекордний вибух

Перший гамма-сплеск GRB 670702 випадково знайшли ще 2 липня 1967 року за допомогою супутника Vela-4. Але 16 лютого 2008 року космічний телескоп НАСА Fermi зафіксував один з найбільш потужних вибухів. Мова йде про гамма-сплеск GRB 080916C, чия потужність прирівнювалася до 5900 наднових Ia-типу! Дистанція була настільки величезною (12.2 млрд. років), що сплеск виник, коли Всесвіту було всього 1.5 млрд. років. Сама подія тривало 23 хвилини.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button