Всесвіт

Вчені вивчають стародавні рукописи в пошуках інформації про Сонячну активність

На відміну від інших природних явищ, плями і протуберанці на сонці не залишають сліду в земних об’єктах, тому простежити їх історію раніше початку систематичних спостережень неможливо. Галілей описав рух Сонця і все, що спостерігав на ньому, на початку XVII століття; ми не володіємо інформацією про те, що відбувалося з нашою зіркою до цього.

8d534807791710f884c75bf2a755041c

Тому зараз історики та астрофізики звертаються до стародавніх рукописів, щоб знайти вказівки на пам’ятні події — поява плям на Сонці і північне сяйво.

Результати дослідження були опубліковані в журналі Publications of the Astronomical Society of Japan. Обробивши китайські, японські і європейські джерела, вчені знайшли свідчення про «білу веселку» і «незвичайну веселку», які відносяться до одного і того ж часу. Виходячи з того, що незвичайні атмосферні явища були зафіксовані одночасно у віддалених один від одного регіонах, дослідники роблять висновок: йдеться про північні сяйва. А оскільки сяйва виникають внаслідок зіткнень іонів «сонячного вітру» з атомами в атмосфері, їх поява свідчить про посилення потоку заряджених частинок з боку Сонця.

У минулому році ці ж вчені опублікували аналогічну підбірку свідоцтв, знайдених в документах часів китайської Імперії Сун (X — XIII ст.) — плями на Сонці описувалися в цих документах як сливи, персики або яйця на сонячному диску. Всього було виявлено 38 плям на Сонці, 13 незвичайних (білих) веселок і 193 інших подібних до північного сяйва явищ.

Документи, в яких історики шукають свідоцтва про подібні явища, були написані не як журнали астрономічних спостережень. Багато формулювань в них туманні, допускають різні тлумачення або ще гірше — записано віршами. Вчені сподіваються, що зіставлення з арабськими, корейськими та європейськими джерелами допоможе виділити ті описи, які належать до реальних астрономічних подій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button