Фото

Ідентифікований стародавній ударний кратер в Шотландії

У 2008 р. геологи виявили велику концентрацію іридію у древніх осадових відкладах в районі шотландського міста Ullapool (Ullapool). Цей метал вкрай рідко зустрічається в земних породах. Тому його підвищений вміст, як правило, є індикатором падіння великого небесного тіла. На астероїдну версію походження шотландського іридію також вказував особливий характер розташування геологічних шарів.

Идентифицирован древний ударный кратер в Шотландии
Карта розподілу геологічних порід в місці падіння астероїда.

Через 11 років після цієї знахідки команді дослідників вдалося встановити приблизне місце падіння астероїда, розташоване в 20 км на північний захід від затоки Енард. Сама воронка затоплена водами Атлантики і похована під скельними породами. За оцінками геологів, вона утворилася приблизно 1,2 млрд років тому в результаті падіння тіла поперечником близько кілометра. Удар призвів до утворення кратера діаметром понад 20 км.

Идентифицирован древний ударный кратер в Шотландии
Мікроскопічні сліди кварцу, що утворився в результаті падіння астероїда

Идентифицирован древний ударный кратер в Шотландии
Сферули, що утворилися в результаті падіння астероїда.

Варто відзначити, що під час удару Шотландія перебувала досить близько до екватора. В ту епоху життя ще не вийшло з океанів, тому місце падіння, швидше за все, являло собою пустелю. Можливо, пейзаж чимось нагадував древній Марс, коли на його поверхні ще існувала вода в рідкому вигляді.

Кнопка «Наверх»