Екологія

Європейські річки висихають від найсильнішої за 500 років посухи

Європа потерпає від сильної посухи, яка може виявитися найгіршою за останні 500 років, що призводить до висихання річок.

Це може мати негативні наслідки для  промисловості, вантажних перевезень, виробництва енергії та харчових продуктів, а також для біорізноманіття, повідомляє Guardian.

Так найдовшу річку Франції Луару місцями тепер можна перетнути пішки, а її течія значно сповільнилася. У Німеччині річка Рейн швидко стає непрохідною для барж, а в Італії рівень По на 2 метри нижчий за норму, що завдає шкоди врожаю.

“Через погіршення клімату незвичайно сухі зима та весна, що супроводжувалися рекордно високими літніми температурами та періодичними хвилями спеки, призвели до того, що основні водні шляхи Європи не поповнюються та, дедалі частіше, перегріваються”, – йдеться в матеріалі.

Метеорологи зазначають, посуха може стати найгіршою на континенті за понад 500 років, адже  протягом майже двох місяців у західній, центральній і південній Європі не було зафіксовано значних опадів і їх не прогнозовано найближчим часом.

Однак повністю проаналізувати таку кліматичну подію вчені не можуть, адже вона ще триває.

“За останні 500 років не було інших подій, подібних до посухи 2018 року. Але цей рік, я думаю, гірший”, – сказав Андреа Тореті з Об’єднаного дослідницького центру Єврокомісії.

Він додав, що існує “дуже високий ризик сухих умов” протягом наступних трьох місяців. Без ефективного пом’якшення інтенсивність і частота посух різко зросте над Європою, як на півночі, так і на півдні.

Європейські річки висихають від найсильнішої за 500 років посухи

Багато барж на річці Рейн, які перевозять вугілля для електростанцій і життєво важливу сировину для промислових гігантів, таких як металургійний виробник Thyssen і хімічний гігант BASF, уже працюють із потужністю приблизно на 25%, щоб зменшити свою осадку, підвищуючи витрати на доставку до п’яти разів.

Повна зупинка руху барж на Рейні сильно вдарить по економіці Німеччини та Європи. Так шестимісячне призупинення у 2018 році коштувало близько €5 мільярдів, а низький рівень води коштував би Німеччині 0,2 пункту зростання у 2022 році.

Річки Франції служать для охолодження атомних станцій, які виробляють 70% електроенергії в країні. Оскільки ціни досягли історичного максимуму, енергетичний гігант EDF був змушений скоротити виробництво через посуху.

Річки Гаронна, Рона та Луара вже занадто теплі, щоб скидати охолоджуючу воду, однак французький ядерний регулятор дозволив п’ятьом електростанціям тимчасово порушити правила.

Європейські річки висихають від найсильнішої за 500 років посухи

В Італії потік пересохлої річки По, найдовшої в країні, впав до однієї десятої від звичайної швидкості, а рівень води на 2 метри нижче норми. Через відсутність тривалих опадів у регіоні з листопада виробництво кукурудзи та рису для різотто сильно постраждало.

На долину По припадає 30-40% сільськогосподарського виробництва Італії. Близько рису 60% врожаю рису може бути втрачено, оскільки поля висихають і псуються морською водою, яку “всмоктує низька річка”.

Європейські річки висихають від найсильнішої за 500 років посухи

У водно-болотних угіддях дельти річки поблизу Венеції її висока температура та повільний потік зменшили вміст кисню у воді до такої міри, що приблизно 30% молюсків у лагуні вже знищено.

Низькі рівні річок і висока температура води можуть виявитися фатальними для багатьох видів. Минулого тижня в Баварії температура Дунаю сягнула 25°C, а до середини місяця може досягти 26,5°C, тобто вміст кисню впаде нижче шести частин на мільйон, що є смертельним для форелі.

Вантажні перевезення на 2850 км Дунаю також були серйозно порушені, що спонукало владу в Сербії, Румунії та Болгарії почати днопоглиблення каналів.

Навіть Норвегія, яка приблизно на 90% виробництва електроенергії залежить від гідроенергетики, заявила, що надзвичайно низькі рівні її водосховищ можуть зрештою змусити її обмежити експорт електроенергії.

Нагадаємо, у Німеччині падіння рівня води в річці Рейн через спеку призвело до зростання витрат на доставку – близько €94 за тонну, від рівня €20 за тонну у червні 2022 року.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button