Технології

Інженери придумали, як перетворити стару шахту в акумулятор (фото)

Дослідники розробили метод зберігання енергії шляхом транспортування піску до покинутих підземних шахт. Дослідження опубліковано в журналі Energies.

Image by Angela from Pixabay

Міжнародна група інженерів під керівництвом Міжнародного інституту прикладного системного аналізу розробила технологію “підземного гравітаційного сховища енергії”. За допомогою цього методу можна перетворити покинуті шахти в гігантський акумулятор з тривалим терміном служби.

Принцип роботи технології передбачає використання гравітації Землі для тривалого зберігання енергії. У разі, коли в мережі спостерігається надлишок енергії, спеціальні механізми можуть використовувати її, щоб піднімати пісок з дна шахти в сховище на її вершині. При нестачі енергії “акумулятор” буде розряджатися, вивільняючи енергію під час спуску піску назад.

Схема гравітаційного акумулятора (ліворуч), повністю заряджений і розряджений акумулятори (праворуч). Зображення: Julian David Hunt et al., Energies

Дослідники відзначають, що традиційні акумуляторні батареї можуть зберігати енергію, але відносно швидко розряджаються. Оскільки в “підземному гравітаційному сховищі енергії” в якості середовища зберігання енергії виступає пісок, швидкість саморозряду системи дорівнює нулю. Це забезпечує необмежено довгий час зберігання енергії. При цьому чим глибше і ширше шахта, тим більше енергії можна витягти з установки, а чим більше шахта, тим вище її енергоємність.

Автори роботи кажуть, що по всьому світу існує більше мільйона гірничодобувних підприємств, які повністю виробили руду і шахти яких вже не використовуються за прямим призначенням. Найбільше за оцінкою дослідників від впровадження нової технології можуть виграти Китай, Індія і США, в яких зосереджено найбільше шахт.

Просторовий розподіл підземних шахт і їх глибини (зліва) і потенціал підземних сховищ по країнах світу (праворуч). Зображення: Julian David Hunt et al., Energies

Дослідники оцінюють загальний потенціал усіх покинутих шахт від 7 до 70 ТВт-год. При цьому інвестиційні витрати, за оцінкою складають $1-10 на кВтг, а на потужність – близько $2 на кВтг.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button