Людина

Чому жінки живуть довше за чоловіків

Саме така теза статті Стівена Остада і Кетлін Фішер, опублікованої 14 червня в журналі Cell Metabolism. «Люди є єдиним видом, одна із статей якого відрізняється більшою виживаністю, ніж інша. Мабуть, це одна з ключових особливостей людської біології», — пишуть дослідники.

3a2e6bb5801a533e74e60dba965abcae

«Ми не знаємо, чому жінки живуть довше. Дивно, що наука досі так мало займалася цим питанням», — зізнався Остад, професор кафедри біології в Автономному університеті Барселони.

Вчені проаналізували базу даних про смертність людини в 38 країнах, що включає записи з 1751 року для Швеції і з 1816 року для Франції.

«Дивно, що у всіх 38 країнах тривалість життя жінок перевищує чоловічу», — пишуть автори статті.

Більш висока виживаність спостерігається у жінок різного віку — від дитячого (до 5 років) до літнього (старше 50 років). За даними Gerontology Research Group, серед довгожителів, чий вік перевищує 110 років, переважною більшістю (90%) також є жінки.

Дослідники також розглянули дані 19-20 століть по Ісландії. Ця невелика, генетично однорідна країна часто переживала лиха — голод, повені, виверження вулканів і епідемії. Тому інформація про підвищену виживаність серед ісландських жінок настільки відверта. Як виявилося, незалежно від доступності їжі і поширеності інфекцій до старості в Ісландії завжди доживало більше жінок, ніж чоловіків.

Mod і Фішер стверджують, що жінки більше від чоловіків стійкі до основних причин смерті. «У США лише інсульт забирає рівні кількості чоловічих і жіночих життів. Крім того, жінки частіше гинуть від хвороби Альцгеймера. У всіх інших випадках головними жертвами хвороб виявляються чоловіки», — повідомляють автори.

«Облік гендерних відмінностей буде дуже важливий на етапі розробки засобів боротьби зі старінням. Можливо, це дозволить знайти більш ефективні підходи. Існують тонкі біологічні особливості, які лежать в основі статевих відмінностей. Їх ми і повинні знайти», — вважає Остад.

Особливості, про які говорить вчений, можливо, пов’язані з впливом тестостерону, якому плід чоловічої статі піддається в матці. Втім, дослідники пропонують і інші гіпотези — від особливостей імунної системи до різниці в кількості Х-хромосом у чоловіків і жінок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button