Всесвіт

«Хаббл» показав, як змінюються пори року на Сатурні

Космічний телескоп Хаббла дає астрономам уявлення про зміни в обширній і турбулентній атмосфері Сатурна в міру переходу літа до осені в північній півкулі 2018, 2019 і 2020 роках. Результати дослідження публікує Planetary Science Journal.

Вчені відзначили невеликі щорічні зміни колірних смуг Сатурна. У міру того, як планета рухається до осіннього періоду у своїй північній півкулі, видно, як полярні і екваторіальні регіони змінюються. Крім того, атмосфера змінюється в набагато коротших тимчасових масштабах.

Знімки Сатурна, зроблені космічним телескопом Хаббла в 2018, 2019 і 2020 роках, коли літо в північній півкулі планети переходить в осінь. Надано: Центр космічних польотів імені Годдарда НАСА.

Невелика зміна кольору від року до року, можливо, пов’язана з висотою хмар і вітрів. Не дивно, що зміни не величезні, оскільки для спостереження доступна лише невелика частина року Сатурна, зазначають автори дослідження.

Дані телескопа Хаббла показують, що з 2018 по 2020 рік екватор став на 5-10% яскравіше, а вітри трохи змінилися. У 2018 році швидкість вітру, виміряна близько екватора, становила близько 1 600 км / год. Ці показники вітру вище, ніж ті, які виміряв космічний корабель НАСА «Кассіні» в 2004-2009 роках. Тоді швидкість вітру становила близько 1 300 км / год. В 2019 і 2020 роках вони повернулися до колишніх показників. Вітри Сатурна також змінюються в залежності від висоти. Зміна їх швидкостей може означати, що хмари в 2018 році були приблизно на 60 км глибше, ніж ті, які виміряні під час місії «Кассіні». Щоб зрозуміти, що відбувається, необхідні подальші спостереження, відзначають в НАСА.

Сатурн – шоста планета в Сонячній системі і обертається на відстані близько 1,4 млрд км від зірки. Для обертання навколо неї планеті потрібно близько 29 земних років. В результаті чого кожен сезон на Сатурні триває понад сім земних років. Земля нахилена стосовно Сонця, що змінює кількість сонячного світла, одержуваного кожною півкулею, коли планета рухається по своїй орбіті. Ці коливання в сонячній енергії є рушійною силою наших сезонних змін. Сатурн також нахилений, тому в міру того, як в цьому далекому світі змінюються сезони, зміна сонячного світла викликає деякі зі спостережуваних атмосферних змін.

Подібно Юпітеру, найбільшій планеті Сонячної системи, Сатурн є газовим гігантом, що складається в основному з водню і гелію, хоча глибоко всередині може бути скелясте ядро. Величезні шторми, деякі розміром з Землю, час від часу прориваються з глибини атмосфери. Оскільки багато планет, виявлені навколо інших зірок, також є газовими гігантами, астрономи прагнуть дізнатися більше про те, як працюють атмосфери газових гігантів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button