Здоров'я

Кофеїн робить людей дурнішими, особливо підлітків

Оспівана в рекламах і шанована мільйонами адептів ранкового ритуалу, кава може знижувати розумові здібності, особливо у підлітків.

Багато хто з нас люблять вранці випити чашку кави, вважаючи, що гарячий напій не тільки підбадьорить, але і допоможе активніше і ефективніше працювати. Але недавні дослідження на щурах довели, що це не так. Кофеїн уповільнює роботу мозку, особливо помітний цей процес у підлітковому віці. Досліди проводилися за підтримки Швейцарського національного наукового фонду (SNSF).

Вчені звертають увагу, що споживання кофеїну (кава, енергетичних напоїв) серед дітей та молоді за останні 30 років зросла більш ніж на 70%. І, зрозуміло, це викликає занепокоєння фахівців, які намагаються вивчити вплив кофеїну на організм. Нові аргументи представили вчені з Університетської дитячої клініки Цюріха (Швейцарія) під керівництвом Рето Хубера (Reto Huber). У своєму дослідженні, проведеному на щурах, фахівці зазначили: у статевозрілих гризунів, які споживають кофеїн у дозі, що відповідає 3-4 чашкам кави на день, відзначалися порушення у фазі глибокого сну і затримка розвитку мозку.

І у людей, і у щурів кількість синапсів або зв’язків у мозку активно зростає в дитинстві, досягаючи найвищого рівня в період статевого дозрівання і знижуючись у дорослому віці.

Мозок маленьких дітей найбільш пластичний через численні синаптичні зв’язки, але вже в період статевого дозрівання багато з’єднання губляться, робота мозку оптимізується, сам мозок зміцнюється, стає більш ефективним і потужним. Як правило, процес оптимізації мозку відбувається під час сну, точніше у фазі глибокого сну – саме тому вона така важлива для організму.

Під час експерименту дослідники вводили кофеїн молодим щурам протягом п’яти днів і вимірювали електричні імпульси мозку. Виявилося, що порушення у фазі глибокого сну відзначалися в період з 31 по 42 день, тобто навіть через кілька тижнів після останнього прийому кофеїну. Наприкінці досліджень вчені відзначили у щурів, які споживали кофеїн, більша кількість нейронних зв’язків у порівнянні з тими щурами, які споживали питну воду. У нормі частина нейронних зв’язків повинна зникати до певного віку. Якщо цього не сталося, можна говорити про уповільнення розвитку мозку. На практиці це також призвело до зміни поведінки тварин. Зазвичай щури – дуже цікаві тварини, однак пацюки, що споживають кофеїн, ставали більш боязкими та обережними і, відповідно, набиралися менше досвіду і знань.

Мозок проходить через складні фази розвитку в період статевого дозрівання, і в цей період при неправильному розвитку нервових зв’язків можуть виникнути психічні розлади. І хоч мозок пацюків відрізняється від людського, вчені відзначають, що можна провести деякі паралелі в особливостях розвитку. В даний час потрібні додаткові дослідження впливу кофеїну на мозок дітей і підлітків. Вчені мають намір зрозуміти – чи достатньо буде помірного споживання кофеїну або буде потрібно повна заборона для вживання підлітками та дітьми продуктів, що містять кофеїн.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button