Здоров'я

Вчені виявили несподівану користь холестерину

Вчені виявили рецептор, що відповідає за вироблення інсуліну. Виявилося, що для його активації необхідний холестерин. Результати дослідження опубліковані в журналі Molecular and Cellular Endocrinology.

Інсулін, що виділяється бета-клітинами підшлункової залози, є основним регулятором рівня цукру в крові. Дослідники з Лундського університету (Швеція) в співпраці з колегами з Університету Шарджі (ОАЕ), виявили, що ключову роль у вивільненні інсуліну грає один з рецепторів, розташований на поверхні бета-клітин.

Рецептор GPR183, що означає пов’язаний з G-білком рецептор 183, активується, коли він зв’язується з одним із метаболітів холестерину, що виробляється печінкою.

«Якщо ми навчимося якимось чином активувати цей рецептор в майбутньому, це призведе до розробки ліків, що стимулюють вироблення інсуліну у людей з низьким рівнем холестерину. Наприклад, за допомогою речовини, такого специфічного холестерину», — наводить слова керівника дослідження Альберта Салехі (Albert Salehi) прес-служба Лундського університету.

Експерименти на бета-клітинах підшлункової залози мишей і померлих людей підтвердили здатність метаболіту холестерину збільшувати секрецію інсуліну, активуючи поверхневий рецептор GPR183. Крім того, цей метаболіт захищає бета-клітини від клітинного стресу, викликаного тривалою або хронічною глікемією — підвищеним рівнем глюкози в крові, що пригнічує здатність бета-клітин до секреції інсуліну.

Відкриття може мати ще один практичний висновок, розкриваючи зв’язок між холестерином і надмірною вагою.

«Якщо у людини високий рівень холестерину, виробляється цей специфічний метаболіт, наслідком чого є підвищене виділення інсуліну. Це призводить до появи голоду, більшому споживанню їжі і збільшення ваги. Якби ми могли блокувати зв’язування рецептора з метаболітом, і регулювати утворення інсуліну, ми могли б керувати почуттям голоду», — каже Салехі.

У результаті великого дослідження, яке триває кілька років, вчені під керівництвом Альберта Салехі нанесли на карту поверхні бета-клітин більше 130 рецепторів. Мета дослідників — вивчити всі ці рецептори та їх функції.

Кнопка «Наверх»
Закрыть