Земля

Коли Гренландія покриється лісами?

В майбутньому стане ще тепліше, і в Арктиці температура підвищиться найбільше, ніж у іншому світі. Принаймні так вважає Міжурядова група по зміні клімату(сценарій A1B). І що тоді станеться з Гренландією? Зараз там росте лише чотири види дерев і кущів, і ті лише маленькими ділянками на крайньому півдні. Чи покриється острів дрімучими лісами?

Міжнародна дослідницька група спробувала з’ясувати, які види змогли б рости в тому кліматі, який встановиться в Гренландії до 2100 року. Виявляється, ця більшість з 44 найбільш значимих дерев і кущів Північної Америки і Європи. Більше того, деякі з них могли б прижитися там і сьогодні, причому теоретичні викладення підтверджуються експериментами, проведеними з модриною сибірською, канадською ялиною, сосною скрученою широкохвойной і тополею бальзамічною.

До кінця століття ключові види на зразок карликової берези, ймовірно, знайдуть відповідне місце існування у більшості районів Гренландії, які до справжнього моменту звільнилися від льоду. А це понад 400 тис. км?, що рівняється площі Швеції. Учені роблять висновок, що південна Гренландія і область біля Кангерлуссуака вже зараз могла б стати ще зеленішою, причому йдеться про лісову флору, що відповідає попереднім міжльодовиковим періодам. До 2100 року вона, швидше за все, займе усю південну частину острова, вільну від льоду.

Полярні види тварин і рослин, звичайно, сильно постраждають, але люди отримають з потепління Гренландії немало вигод. Наприклад, прибережні хвойні ліси, аналогічні сьогоднішній гущавині Аляски і західної Канади(ялина ситхинская, сосна скручена широкохвойная), стануть джерелом деревини, в них полюватимуть і збиратимуть ягоди. Ліси і зарості кущів до того ж знижують ерозію і впливають на стік грунтових вод.

Чому ж, незважаючи на сприятливі для деяких видів умови, що вже склалися, ліси на Гренландії ще не ростуть? Річ у тому, що дерева “ходять” дуже повільно, а це все-таки острів. Моделі говорять про те, що знадобиться більше 2 тис. років, щоб аборигенні види дерев Гренландії поширилися в усі області країни, в яких в 2100 році встановиться відповідний клімат.

Одні види дісталися до Гренландії незабаром після закінчення останнього льодовикового періоду, а інші – ті, насіння яких розносять птахи і вітер, – прибули на пару тисяч років пізніше. Проте аналіз показав, що більшість рослин досі не освоїли значну частину острова. Хоча антропогенне потепління швидше за природне, природа отримуватиме з нього вигоду так само повільно.

Але, можливо, на допомогу прийдуть люди. Нам подобається оточувати себе зеленню. Тільки потрібно постаратися уникнути проблем з інвазивними видами на зразок борщевика Мантегацци або шипшини зморшкуватої.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button