Людина

Коли настане перенаселення Землі і чим воно загрожує

Ось вже багато десятиліть населенню планети прогнозують повне виснаження енергетичних ресурсів, без яких життя на Землі стане немислимим. Але щорічний приріст населення і зростання видобутку нафти спростовують цю тезу. Однак як довго ще це триватиме?


У другій половині XX століття був відзначений найбільший ріст населення в історії людства завдяки тому, що:

 • медичний прогрес, у тому числі відкриття антибіотиків, удосконалення методів особистої гігієни дозволили знизити смертність у багатьох країнах;
 • “зелена революція” підвищила продуктивність сільського господарства; “зелена революція” – серія наукових досліджень і розробок нових технологій в період між 1940 і 1970 рр. – дозволила розвинути високоврожайні сорти зернових, розширити іригаційну інфраструктуру, модернізувати методи управління, провести механізацію сільського господарства, розвинути гібридизацію насіння, синтетичні добрива, пестициди.

Трактори з бензиновими двигунами внутрішнього згоряння, електродвигуни та іригаційні насоси в сільському господарстві, скотарстві виявилися набагато більш ефективними засобами. Розвиток техніки в сільському господарстві стало можливим завдяки розвитку електрики.

Прогрес в області виробництва добрив, гербіцидів, інсектицидів, фунгіцидів та антибіотиків призвело до прогресу в боротьбі з бур’янами, комахами і хворобами. Були великі успіхи в селекції рослин і тварин – гібридизація рослин, штучне осіменіння худоби, гормони росту і ГМО.

Також були проведені інновації в обробці та розподілі продуктів харчування.

Повний ефект від використання цих нових технологій у сільському господарстві почав відчуватися в 1960-е рр.

У країнах, що розвиваються, більш ніж у два рази зросло виробництво зернових: рису, кукурудзи, пшениці. У період з 1950 по 1984 рр. світове виробництво зерна збільшилося більш ніж на 250% – з’явилася можливість прогодувати ще декілька мільярдів людей.

Завдяки модернізації та індустріалізації світового сільського господарства з’явилася можливість впоратися з масовим голодом у країнах, що розвиваються. Потім за 40 років (починаючи з 1950 р.) населення зросла з 2,5 млрд до 5 млрд людей.

“Населення на землі стає більше, ніж може прогодувати Земля“, – ось таких песимістичних прогнозів дотримується Томас Роберт Малтус.

Хоча його песимізм і піддається критиці з боку скептиків, які вірять в технологічні досягнення і в чомусь вони мають рацію: прогнози Малтуса не збулися, тому що до цих пір зростання врожайності сільськогосподарських культур завжди випереджало зростання населення.

Норман Борлоуг, батько “зеленої революції”, зазначав, що у Землі є здатність, для того щоб утримувати 10 млрд чоловік.

Естер Босеруп, сільськогосподарський економіст, вважає, що здатність планети містити певний обсяг населення ґрунтується на розвиненості наших соціальних систем і технологій.

У 1950 р. населення Землі становило 2,52 млрд осіб. Сьогодні налічується понад 7,5 млрд людей, що живуть на Землі. За прогнозами ООН, у 2050 р. можна очікувати 9,7 млрд чоловік, а до 2100 р. – всі 11 млрд.

Когда наступит перенаселение Земли и чем оно грозит
Земля може витримати мільярди людей, можливо, 4 млрд або 8 чи навіть 10. Але рано чи пізно настане час, коли обсяг населення перевищить можливості Землі. Деякі експерти вважають, що критичний поріг вже пройдено. Попит на продукти зараз почав випереджати той обсяг продуктів харчування, який здатна дати Земля. Це свого роду екологічна перерегулювання. До 2050 р., якщо все продовжиться в тому ж дусі, ми будемо мати потребу в ресурсах двох планет.

Кожні два роки Global Footprint Network, WWF і Лондонське зоологічне співтовариство публікують Planet Report Living. За 2016 р. звіт Planet Report 2016 Living став сенсацією:

 • глобальний індекс живої планети впав на 58% між 1970 і 2012 рр.,
 • сухопутні популяції за індексом впали на 38% між 1970 і 2012 рр.,
 • різні види тропічних лісів знизилися на 41% між 1970 і 2009 рр.,
 • види лучних трав і рослин впали на 18% між 1970 і 2012 рр.,
 • прісноводні види знизилися на 81% між 1970 і 2012 рр.,
 • види водно-болотного комплексу впали на 39% між 1970 і 2012 рр.,
 • морські види знизилися на 36% між 1970 і 2012 рр ..

Втрата видів означає втрату і запилювачів, а це реальна проблема, так як більша частина наших продовольчих культур залежить від комах, наприклад від бджіл.  Революція насправді не була “зеленою”. Сучасний сільськогосподарський комплекс, породжений “зеленою революцією”, можливо, дозволив вирощувати більше їжі, але залежність від цього дорогого промислового типу виробництва обернулася великими втратами:

 • “зелена революція” дозволила виробляти монокультури зернових; цей тип сільського господарства спирається на широке використання пестицидів;
 • фермери стали залежні від промислових засобів виробництва, а значить зіткнулися з різким збільшенням витрат, тому що тепер вони повинні купувати сільськогосподарську техніку, добрива, пестициди, іригаційне обладнання і насіння;
 • підвищений рівень механізації на великих фермах знизив рівень зайнятості в сільському господарстві;
 • зараз люди менше страждають від голоду, однак набагато більше страждають від недоїдання через нестачу заліза і вітаміну А; зерна, отримані в ході “зеленій революції”, не мають ту ж поживну цінність, що і традиційні сорти;
 • “зелена революція” скоротила біорізноманіття сільського господарства, спираючись лише на кілька сортів кожної культури;
 • багато цінних генетичних рис, вирощенні в традиційних сортах протягом тисяч років, тепер втрачені;
 • у результаті сучасних методів зрошення, водоносні шари в таких місцях, як Індія і Середній Захід США, виснажуються;
 • методи “зеленої революції” в значній мірі залежать від хімічних добрив, пестицидів і гербіцидів, деякі з них розроблені на основі викопних видів палива, що робить сьогодні сільське господарство залежним від нафтопродуктів;
 • фермерські методи, які в значній мірі залежать від хімічних добрив, не підтримують природну родючість ґрунту;
 • підвищена кількість продуктів харчування і низька ціна на їжу призвели до перенаселеності по всьому світу.

Цілком очевидно, що світ потребує нової ферми – розміром в Південну Африку. На жаль, ООН заявила, що до 2030 р. площа в два рази більше Південної Африки буде непродуктивною через опустелювання, деградації земель та посухи.

Опустелювання – явище, яке входить в число найбільш важливих екологічних проблем нашого часу. Це процес, в результаті якого земля в посушливих або напівсухих районах деградує, втрачає свою продуктивність, рослинний покрив зникає або деградує до тієї точки, коли вітрова і водна ерозія може забрати верхній шар ґрунту, залишаючи за собою вельми безплідну суміш пилу і піску.

Когда наступит перенаселение Земли и чем оно грозит
Опустелювання зачіпає одну чверть від загальної поверхні суші земної кулі. Через це деградує понад 12 млн га орних земель щороку. Зміна клімату може лише прискорити і активізувати цей процес.

Згідно з науковими даними продовжиться танення льодовиків, більше сонячного світла буде поглинатися океанами Землі, викликаючи збільшення випаровування. Водяна пара є парниковим газом і посилює дворазове дію інших парникових газів. Лід, який зникне з землі, стане причиною того, що набагато менше сонячного світла буде відбиватися з поверхні землі, величезні простори арктичної тундри розтануть, випустивши неймовірну кількість метану, парникового газу у 20 разів більш потужного, ніж CO2.

Зміниться напрямок океанських течій, берегові лінії будуть затоплені, сприяючи масових міграцій всередині країн. Прісноводні водоносні горизонти постраждають від вторгнення соленої води, коли жилі зони стануть непридатними.

Через підвищення середніх глобальних температур посиляться тропічні дощі, субтропічні сухі зони розростуться в такі регіони, як південний захід США і південна частина Австралії, які будуть все більш і більш сприйнятливі до тривалої та інтенсивної посухи.

Зміна клімату посилить екстремальну спеку, випадання рясних опадів. Екстремальні погодні явища будуть відбуватися з наростаючою частотою. І всі ці зміни можуть відбутися протягом найближчих десятиліть.

Висновок

Ми міняємо наш світ протягом десятків тисяч років. Ми формуємо і міняємо навколишнє середовище, при цьому нам абсолютно байдужий результат наших дій. Величезне зростання населення, прискорений попит на природні ресурси і абсолютна байдужість до того, що буде далі, стає все інтенсивнішим.
Ви вже відчуваєте на собі, що починається зміна клімату та ситуації зі здоровими продуктами харчування та свіжою водою?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button