Здоров'я

Рак шийки матки – причини, симптоми, лікування

Рак шийки матки – карцинома шийки матки. На жаль, цей вид пухлини дуже поширений, частіше виникає тільки рак легенів. Рак матки становить 30% усіх злоякісних пухлин, що зустрічаються у жінок. Якщо ми візьмемо до уваги, що ця пухлина буває тільки у жінок, то її можна назвати найбільш поширеною. Вона класифікується у відповідності зі своєю локалізацією, тому розрізняють рак шийки матки і рак тіла матки. Рак (карцинома) шийки матки зустрічається частіше: з 100 карцином 85 виникають в шийці і лише 15 в тілі матки. Точно визначити, наскільки часто зустрічається карцинома матки, дуже важко, так як за життя вона не завжди виявляється. З приблизною точністю можна сказати, що карцинома зустрічається в 20% випадків у жінок у віці 35 років і в 40% випадків у жінок у віці 40 років. Крім того, жінки які не народжували хворіють на рак частіше.

Рак шийки матки

Доведено, що велику роль у виникненні раку шийки матки грає сексуальний фактор:

1. рак шийки матки зустрічається у “жінок легкої поведінки” в 4 рази частіше

2. у жінок, які почали сексуальне життя до 17 років, зустрічається рак шийки матки набагато частіше, ніж у жінок, що мали перші статеві зносини після цього віку

3. у жінок, які мають багато сексуальних партнерів, ризик зростає в 7 разів

4. рак шийки матки взагалі не виникає у жінок, які не ведуть сексуальне життя, виникає рідко, якщо при статевому акті використовується презерватив, і надзвичайно рідко, якщо партнер обрізаний

5. зростання сексуальної свободи в останні 15 років одночасно вплинуло на зростання захворювань на рак матки в більш молодий віковій групі (від 15 до 24 років)

Всі ці епідеміологічні спостереження показують, що рак шейки матки можливо викликається речовинами (вплив смегми, тобто секрету залоз голівки статевого члена) або вірусними канцерогенними речовинами. В якості головних збудників раку матки розглядають два віруси – вірус герпесу тип II і вірус папіломи (вірус, що викликає бородавки). Яким чином ці два віруси впливають на виникнення раку матки, поки що не з’ясовано. При виникненні раку можуть грати роль багато факторів, наприклад генетичні та імунологічні.

Як і всі злоякісні пухлини, рак шийки матки також має тенденцію вражати розташовану навколо тканину і потрапляти через кров і лімфу в окремі частини тіла. Можливості лікування залежать здебільшого від ступеня поширення раку. Тому рак шийки матки поділяють залежно від ступеня його поширення на п’ять стадій:

  • Стадія 0 або преінвазивна: називається також карциномою in situ. Можна розпізнати нетипове розростання епітелію. Але це розростання поки обмежено виключно епітелієм і ще не досягло тієї тонкої мембрани (базальна мембрана), яка відокремлює епітелій від навколишньої сполучної тканини
  • I стадія: рак почав вражати навколишню тканину, але ще обмежений шийкою матки, рухливість якої теж ще не обмежена
  • II стадія: карцинома захопила верхню і середню третину піхви і частинe сполучної тканини, що оточує шийку і з’єднує її зі стінками таза, з цієї причини також обмежена рухливість матки, але ще не порушена повністю
  • III стадія: карцинома досягла нижньої третини піхви і стінки тазу, матка тепер повністю нерухома, крім того, утворилися метастази в довколишніх лімфатичних залозах
  • IV стадія: рак матки вражає пряму кишку і сечовий міхур і має вже віддалені метастази, що поширилися як через лімфу, так і через кров.

Рак шийки матки, як і всі інші карциноми, має можливість метастазувати у віддалені органи, так як групи клітин пухлинної маси можуть осідати. Вони переносяться по кровоносних і лімфатичних судинах в дуже віддалені частини організму, де множаться, утворюючи метастази.

Рак матки-симптоми

Рак шийки матки в початковій стадії проявляє симптоми дуже рідко, і ті не дуже характерні. З цієї причини тільки за допомогою лабораторних досліджень може бути поставлений своєчасний діагноз. Спочатку з’являються серозні і сірослизисті виділення (лейкорея), які поступово посилюються і приймають червонувате забарвлення, так як в них міститься невелика кількість крові. Через кілька місяців з’являються справжні, але не рясні кровотечі.

Вони не відповідають місячним кровотечам і з’являються після будь-якого скорочення матки (статеві акти, огляди, спринцювання піхви …) або в результаті фізичної напруги. Якщо ці кровотечі з’являються у жінок після менопаузи, то їх часто приймають за початок нових місячних.

З прогресуванням хвороби втрати крові збільшуються як за частотою, так і за кількістю крові. У проміжках виділяється погано пахнуча рідина і некротичний матеріал. Коли пухлина поширюється за межі матки і вражає навколишню тканину, з’являються перші болі, спочатку спровоковані, наприклад, гінекологічним оглядом, потім спонтанні і все більш посилюючі. Коли пухлина поширюється на пряму кишку, то викликає порушення руху і відходження калу (хворобливі спазми сфінктера). Навпаки, коли уражається сечовий міхур, то частішає сечовипускання, при цьому виникають болі, крім того, можна спостерігати в сечі появу крові. На кінцевій стадії хвороби здоров’я жінки руйнується на очах.

Рак шийки матки, встановлення діагнозу

На початковій стадії рак шийки матки виліковний, діагноз на ранній стадії надзвичайно важливий. Хоча на початку хвороби симптоми не виражені, рак можна розпізнати на ранній стадії шляхом декількох лабораторних досліджень. Ці дослідження необхідно поширювати на якомога більшу кількість жінок-тільки так можна бути своєчасно розпізнати пухлину.

Ракові клітини з самого початку мають сильну тенденцію відділятися від загальної маси пухлини і змішуватися з іншими клітинами. Якщо беруть мазок секрету піхви, наносять його на скло під мікроскопом і одночасно забарвлюють, то серед нормальних клітин можна розпізнати також потворні клітини, типові для ракової пухлини.

Іншим, дуже корисним і абсолютно безболісним для жінки методом дослідження, є так звана біопсія поверхні: за допомогою спеціально для цього пристосованого інструменту можна взяти з гирла каналу шийки матки частинку верхнього шару епітелію, що вистилає шийку матки. Ці клітини також наносять на скло мікроскопа і фарбують. Так можна розпізнати клітини пухлини вже на її ранній стадії (саме у гирла каналу шийки матки часто виникають пухлини). Але може бути так, що нормальні, але зруйновані клітини приймають форму і вид ракових пухлинних клітин. Тому, щоб усунути який-небудь сумнів, необхідно зробити біопсію – беруть пробу тканини з підозрілої зони, поділяють на шматочки, забарвлюють і, нарешті, вивчають під мікроскопом. Якщо можна дізнатися характерні розростання пухлини, то діагноз встановлений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button