Головна / Людина / Кортизол: вплив гормону на організм людини

Кортизол: вплив гормону на організм людини

Кортизол – це гормон, що секретується залозами. Він активно виробляється при стресі, щоб допомогти організму мобілізувати енергію для швидкого вирішення проблеми. Але якщо стрімко взяти ситуацію під контроль не вдається і підвищена концентрація кортизолу в крові зберігається тривалий час, цей корисний гормон стає винуватцем цілого ряду важких захворювань.

Наші давні предки, які виживали в оточенні хижаків, ворожих сусідів та природних катаклізмів, потребували блискавичного ефекті кортизолу. Під його дією велика кількість крові приливала до м’язів, роблячи їх сильнішими і витривалішими. В тому числі, і до серцевого м’яза, що іноді призводило до смертельного результату – серце просто не справлявся з різко збільшеним об’ємом крові. Саме так з’явилися фрази «розрив серця», «померти від страху» і «гормон смерті». У сучасному світі під час стресових ситуацій нам рідко потрібна фізична сила. Проблеми часто вирішуються за допомогою фінансових коштів, а небезпечні поєдинки змінилися словесними перепалками. Але біохімічні реакції організму, що сформувалися багато століть тому, скасувати неможливо.
Для довідки
Рівень кортизолу в крові непостійний і залежить від часу доби, віку, фізичного та емоційного стану людини. Для дорослих людей він становить від 140 до 650 нмоль/літр. У дітей і підлітків нормою вважається 80-600 нмоль/літр, а у вагітних жінок природно підвищення рівня в 3-5 разів.

Причини підвищеного рівня кортизолу

Гіперкортицизм може виникнути з різних причин. Його провокують напружена стресова обстановка на роботі або в родині, підвищені фізичні навантаження або незбалансована жорстка дієта, частий прийом седативних препаратів і деякі гормональні контрацептиви. Але іноді він є симптомом небезпечних недуг, таких як:

  • СНІД;
  • цукровий діабет;
  • цироз печінки;
  • гепатит;
  • ожиріння;
  • анорексія.

Вплив на організм

Максимальна активізація м’язової тканини відбувається за рахунок пригнічення роботи інших систем організму. Невелика доза кортизолу виступає як протизапальний засіб, але потім відбувається пригнічення імунітету, і людина стає беззахисною перед безліччю інфекцій. Будь-яка хвороба в цей час протікає важко і може викликати різні ускладнення.

При підвищеному рівні кортизолу з’являється сильне відчуття голоду і бажання з’їсти що-небудь солодке, так як цукор має здатність ненадовго знижувати концентрацію гормону. Це може призвести до набору зайвих кілограмів і навіть ожиріння. Особливість цього стану – відкладення жирової тканини під черевними м’язами, яка з часом виштовхує живіт вперед, що надає фігурі форму яблука.

Читайте також: 

При тривалому стресі серцево-судинна система працює з максимальною віддачею, так як обсяг перекачуваної крові значно збільшується. Через підвищене навантаження зростає ризик інфаркту та інсульту.

Ще одним прикладом негативного впливу служить погіршення роботи головного мозку. Висока концентрація тестостерону і кортизолу в крові здатна знищити клітини, що відповідають за пам’ять. Саме тому деякі люди, які пережили сильний стрес, не можуть пригадати всі події, пов’язані з ним.

Крім того, кортизол пригнічує дію гормонів, що відповідають за задоволення та гарний настрій, – дофаміну і серотоніну. Людина відчуває пригніченість, може відчувати проблеми зі сном і навіть впасти в депресію.

Як знизити рівень кортизолу

Не існує загальних стандартних медикаментозних засобів для зниження концентрації кортизолу в крові. Кожен випадок вимагає індивідуальної лікарської консультації та складання плану лікування на підставі актуальних показників здоров’я пацієнта.

Уміння боротися зі стресом дуже важливо як для зниження рівня гормону, так і для профілактики його збільшення. Є безліч способів заспокоїтися і підняти собі настрій: різні методики релаксації, заняття йогою, танцювальний фітнес, прогулянки на природі. Але інтенсивність будь-якої дії необхідно регламентувати, щоб ще дужче не виснажувати організм.

Важливо звернути увагу на раціон. Кортизол спалює м’язові тканини, тому слід їсти багато білкової їжі. У цей період будуть доречні сир, яйця, молоко, м’ясо. Варто потурбуватися питвом достатньої кількості рідини.

Лікар може виписати вітамінні та мінеральні комплекси, які посприяють більш швидкому вирішенню проблеми. Принесе користь щоденне вживання продуктів, що містять вітамін С в відкритою і доступною формою: лимон, ківі, смородина, болгарський перець, шипшина.

Своєчасна консультація лікаря, збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження і здатність протистояти стресам допоможуть організму швидше впоратися з будь-якими неприємностями.

 
comments powered by HyperComments