Здоров'я

Криза середнього віку: як уникнути негативних наслідків такого явища

Існує популярна думка, що чоловік – еталон психічного здоров’я. Він не схильний до переживань, спокійний і рідко замислюється над сенсом життя. Але це не так. Представники сильної половини людства теж мають почуття. Їхнє життя складається з чорних та білих смуг, і деякі періоди буття можуть порушувати крихку емоційну рівновагу.

За статистикою, більшість розлучень припадає на вік чоловіка 35-45 років. Цей проміжок найбільш небезпечний для шлюбу, так як пов’язаний з таким явищем, як криза середнього віку (КСВ). Багато хто недооцінюють всю складність подолання подібної ділянки життя. Але потрібно розуміти, що таке відношення приведе до негативних наслідків і появи проблем вдома і на роботі.
«Криза середнього віку – це коли вже готовий поміняти розумну дружину на туповату красуню, а гідну роботу на високооплачувану підлість, та страх поки утримує» (Єрмолова Олена)

Багато психологів вважають, що КСВ – переломний момент у житті. Саме в цей період починається переосмислення цілей і підрахунок справджених надій. І нерідко невдоволення отриманими плодами провокує психічні розлади. Як вчасно визначити патологію?

Симптоми кризи середнього віку

 1. Невдоволення кар’єрними успіхами і роботою в цілому. Причому це відбувається навіть при хорошій зарплаті і наявності інтересу до своїх професійних обов’язків. Нерідко чоловік порівнює себе зі своїми більш успішними однолітками, і це викликає ще більший дискомфорт. Погіршують становище закиди родичів або жарти друзів.
 2. Незадоволеність шлюбом. З’являється відчуття, що після створення сім’ї зникли всі життєві радості. Представники сильної половини думають, що у них відібрали свободу і можливість проявити себе. В цей період нерідко виникає бажання відчути нові емоції і завести роман на стороні.
 3. Переживання про своє здоров’я. Відчуття наближення старості. І хоча в 30-40 років рідко виникають серйозні вікові захворювання, їх пошуки забирають все більше часу.

Крім цього, часто ознакою чоловічих психологічних проблем стає постійна дратівливість і різка зміна настрою.

«Криза середнього віку – це коли жалі про минуле починають переважувати над надіями на майбутнє» (Джангірова Яна)

Виходити з такого стану можна по-різному. Нерідко сильна стать пускається у всі тяжкі. Одні шукають заспокоєння в алкоголі, інші намагаються повернути молодість, заводячи інтрижки на стороні. Реакція на кризу багато в чому залежить від виховання та емоційної стабільності людини.

Небезпечний період може тривати кілька років або закінчитися за декілька місяців. Все залежить від ступеня переживань, підтримки сім’ї та друзів. Можна прискорити процес або купірувати патологію?

Рекомендації чоловікам

Психологи розглядають КСВ як серйозний розлад, який здатний призвести до тяжких ускладнень. Тому при перших проявах невдоволення своїм життям радять вжити заходів. Що може допомогти?

 • Зміна обстановки, професії або звичок. Звичайно, потрібно робити це лише за умови, що вони дійсно заважають розвиватися. Якщо робота безперспективна – знайдіть іншу. З’явилася задишка – кидайте палити і займіться спортом. Придавила депресія – візьміть відпустку і їдьте в невелику подорож.
 • Хобі або інші інтереси. Часто саме такі приємні заняття і допомагають швидко вийти з кризи. Робіть те, що вам дійсно цікаво, не бійтеся здатися смішним.
 • Підтримка сім’ї. Необхідно пам’ятати, що від вас залежить благополуччя рідних і близьких. Відчуття відповідальності захищає від прийняття неправильних рішень.

Психологічні проблеми, пов’язані з віком, зачіпають не тільки представників сильної статі, але і їх оточення. І в цьому є свої плюси. Близькі люди можуть зробити позитивний вплив. А хто в родині ближче дружини?

Поради жінкам

Перш за все, до настання важкого періоду треба бути готовою, а для цього слід цікавитися бажаннями і успіхами свого супутника. При виявленні перших ознак невдоволення життям потрібно постаратися заспокоїти чоловіка і почати діяти.

 • Частіше хваліть чоловіка, навіть якщо справи йдуть неважливо. Це дозволить уникнути комплексу невдахи і прискорить одужання.
 • Захистіть чоловіка від нагадувань про вік. Виключіть з ужитку фрази «роки летять» або «життя пройшло».
 • Влаштовуйте сімейні свята. Подібні заходи нагадають про цінності шлюбу і зменшать ймовірність зради.
 • Проявіть максимум терпіння і такту. Криза середнього віку може штовхнути чоловіка на дивні вчинки.
 • Урізноманітніть статеве життя. Часто почуття сексуальної неповноцінності переважає негативні переживання і дозволяє пережити КСВ без особливих проблем.
 • Не опускайте руки. Навіть якщо ваш чоловік або партнер сильно змінився і веде себе неадекватно, не залишайте спроб виправити ситуацію. Сім’ї, які пережили подібні проблеми, завжди стають більш міцними.

Коли криза залишається позаду, чоловік розуміє, що багато його переживань були несерйозними і часто надуманими. Повертається впевненість у завтрашньому дні і гарний настрій. Але все це можливо, тільки якщо в складний період не були зроблені дурниці. Тому постарайтеся не робити необдуманих вчинків. Синдром середнього віку – непроста частина життя, але її завжди можна подолати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button