Екологія

Льодовики Гренландії можуть повністю розтанути до кінця третього тисячоліття

Вчені з Аляскинського університету у Фербенксі, ґрунтуючись на останніх даних NASA, побудували моделі впливу зміни клімату на крижаний щит Гренландії і з’ясували, що при зростанні сучасного рівня викидів він повністю розтане через тисячу років. Робота опублікована в журналі Science Advances.

Нещодавно дослідники з Каліфорнійського університету в Ірвайні і Лабораторії реактивного руху NASA зібрали дані про льодовики Гренландії за останні 46 років та визначили, що танення льодовиків на острові прискорилося майже в шість раз з 80-х років. Водночас недавнє опитування провідних кліматологів показало, що рівень Світового океану до 2100 року може піднятися на 178 сантиметрів.

Фахівці Аляскинського університету скористалися даними місії NASA Operation IceBridge. Агентство володіє парком спеціалізованих дослідницьких літаків, за допомогою яких стежить за процесами, що відбуваються в полярних регіонах, в тому числі і за товщиною льодовиків. Ця місія — тимчасове рішення і заміняла супутникові системи ICESat, перша з яких закінчила роботу в 2010 році, а друга почала у вересні 2018-го.

Автори використовували модель крижаного покриву Parallel Ice Sheet Model (PISM) разом з комплексною кількісною оцінкою невизначеності (comprehensive uncertainty quantification). Вони створили комп’ютерну модель і налаштували в ній три основні сценарії. Перший — збільшення кількості парникових газів, другий — стагнація, третій — зниження. Кожен сценарій вони змоделювали п’ятсот разів, злегка змінюючи параметри атмосфери, інтенсивності підводного танення, антропогенних процесів та інших.

У результаті автори обчислили, що при першому сценарії крижаний щит Гренландії до кінця третього тисячоліття втратить від 72 до 100 відсотків своєї маси, що позначиться на підвищенні рівня Світового океану в проміжку від 5,23 до 7,28 метра. У другому випадку розтане від 26 до 57 відсотків льодовика, і тоді підвищення буде спостерігатися в проміжку від 1,86 до 4,17 метра. В останньому варіанті крижаний щит втратить від восьми до 25 відсотків своєї маси, а рівень Світового океану може піднятися до 1,88 метра.

«В більш теплому кліматі льодовики втрачають райони, в яких влітку снігу випадає більше, ніж тане, де і утворюються нові шари льоду. Це схоже на зледеніння у відкритому холодильнику: вони тануть, якщо ніхто не підкладає туди більше льоду» — говорить один з авторів роботи Марк Фанесток (Mark Fahnestock).

Кнопка «Наверх»
Закрыть