Технології

Матеріал з панцирів крабів і лобстерів замінить пластикову упаковку

Дослідники створили новий біоматеріал з хітинових покривів морських ракоподібних, який може замінити пластикову упаковку, істотно знизивши навантаження на навколишнє середовище, повідомляє Futurity.

Полісахаридний поліелектролітний комплекс утворювався почергово і в рівних пропорціях складається з деревної або бавовняної целюлози і хітозану, який добувають з хітину — основного елемента екзоскелетів членистоногих і ракоподібних. Головне джерело хітину — гори відходів з панцирів лобстерів, крабів і креветок, які залишаються після того, як люди їх з’їдають.

Матеріал повністю розкладається і не завдає жодної шкоди навколишньому середовищу. Картон, покритий біоматеріалом, що складається з наноструктурованих волокнистих часток карбоксиметилцелюлози та хітозану, продемонстрував відмінні захисні властивості при попаданні на нього води і масла. Також він виявився стійким до дії толуолу, гептану, сольових розчинів, обробці його вологим і сухим паром, а також до механічних пошкоджень. Результати досліджень були опубліковані в журналі Green Chemistry.

Вражаюче, наскільки міцним виявилося з’єднання карбоксиметилцелюлози та хітозану. Два дуже дешевих полісахариди вже давно використовуються у харчовій промисловості та інших виробничих секторах. Маючи різні молекулярні заряди, вони зчіплюються один з одним, утворюючи склад, який може стати основою для непроникних плівок, покриттів, клею і т. д.

«Ці екологічно безпечні бар’єрні покриття можуть використовуватися в різноманітних цілях, починаючи з виробництва водонепроникного паперу, продовжуючи покриттями для стельової і настінної плитки, і закінчуючи харчовими покриттями для герметизації продуктів», — стверджує глава дослідницької команди Джеффрі Кетчмарк, професор сільськогосподарської і біологічної інженерії в Університеті штату Пенсільванія. «Тепер наше головне завдання — придумати, як зробити новий біоматеріал дешевше, ніж пластик. Адже якщо ми дійсно хочемо запровадити „зелені“ технології, компанії-виробники не повинні терпіти на цьому збитки», — говорить Кетчмарк. Міністерство сільського господарства США вже підтримало роботу вчених.

Якщо хітинові покриття витіснять пластикові упаковки, то нас чекає по-справжньому глобальне зниження рівня забруднення навколишнього середовища. На сьогоднішній день в світі виробляється близько 300 млн тонн пластику щорічно. Тільки в США 29 млн тонн пластику перетворюється в тверді відходи, половина з яких — упаковки від продуктів та інших товарів. Приблизно 10% всього світового пластику потрапить в океан, ставши суттєвою загрозою для здоров’я людей і екології.

Можливо, Кетчмарку варто звернутися ще й до уряду Коста-Ріки. Ця країна поставила амбітну мету: до 2021 року вона збирається повністю відмовитися від використання пластмаси, яку не можна переробити. Це буде не просто заборона на поліетиленові пакети або пляшки з-під напоїв. Поза законом виявляться навіть пластикові виделки, кришки і мішалки для кави.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button