Земля

Пакування зі сміття

Новаторські ідеї, що здатні захистити навколишнє середовище і попутно принести відчутну фінансову вигоду, природа щедро підкидає людям. Треба тільки вміти їх помічати. П’ять років тому студент політехнічного інституту, гуляючи по лісу, звернув увагу, як міцно «склеїв» дві тріски грибний міцелій. Що ж із цього вийшло?

Студента Ренсселерского політехнічного інституту звали Ебен Баєр (Eben Bayer). Він не полінувався, і притягнув знахідку в лабораторію, де зайнявся її вивченням разом з Гевіном Макінтайр (Gavin McIntyre), теж студентом. Гриби, що ростуть на друзках, утворювали досить міцну структуру, і студентам прийшла в голову ідея замінити ними синтетику.

Перші зразки майбутнього промислового матеріалу вони вирощували на кухні звичайної квартири. Початкові зразки явно не годилися для використання в якості пакування. Але цього первинного результату виявилося достатньо, щоб залучити інвестиції. Один з професорів допоміг своїм студентам звернутися в NCIIA (National Collegiate Inventors and Innovators Alliance) – Національний студентський альянс винахідників і раціоналізаторів із заявкою на отримання дослідницького гранту.

Отриману суму, близько 16 тис. доларів, юні винахідники використали, щоб найняти помічників з числа інших студентів, закупити необхідні для роботи матеріали та орендувати приміщення. Філ Вілерштейн (Phil Weilerstein), виконавчий директор NCIIA так описує цей період: «Протягом трьох місяців вони перетворилися із студентів, що працюють над проектом, в підприємців, які організували дослідження в кооперації з університетом. Вони створили творчу інноваційну студентську команду, захоплену спільною ідеєю ».

До кінця 2007 року творчий колектив оформився як компанія Ecovative Design. На домашній сторінці компанії присутнє чітке формулювання, що повністю відображає суть діяльності підприємства: «Ми вирощуємо матеріали». Виробництво синтетики, такий як пінополістирол, забруднює навколишнє середовище і залежить від викопних ресурсів, добувати які все важче і дорожче. Вироблений частково з нафти, полістирол в основному не руйнується і, отже, не піддається біологічному розкладанню – оцінено, що полістирол займає 25% площі сміттєвих полігонів США.

«Ми просто беремо сміття, і перетворюємо його в високоякісний матеріал» – розповідає Гевін Макінтайр. Інноваційний матеріал, пропонований Ecovative Design для упаковки замість пінопласту і інших подібних пластиків органічний, не горить і не розчиняється, розкладається в природних умовах.

Сировина для його виробництва – біомаса. Міцелій грибів змішується з подрібненою пастеризованої соняшникової лушпинням, відходами бавовни або соломою. Суміш поміщають в пластикові форми, що відповідають пакувальному продукту, наприклад пляшці чи комп’ютера. Форму закривають на кілька днів, протягом яких мільйони клітин міцелію ростуть, переробляючи органічне сміття, склеюючи і ущільнюючи його частинки в твердий блок. На фінішному етапі контейнер нагрівають, щоб убити гриби.

Застосовуючи різні види міцелію і біомаси можна отримувати упаковку з різними властивостями, щільністю, гнучкістю і т.п. За п’ять років компанія змогла втриматися на плаву і залучила у свій бізнес більш 10 млн. доларів продажем акцій і отриманням грантів, включаючи підтримку від Національного наукового фонду, Департаменту сільського господарства та Агентства із захисту навколишнього середовища. Пакувальними матеріалами Ecovative Design користуються такі компанії як Dell, Crate і Barrel. «Грибний пластик» також використовується у виробництві автомобільних бамперів, ізоляції і навіть морських буїв. «Можливості матеріалів практично безмежні» – стверджує Гевін Макінтайр.

Натхнення


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

  1. Багато розробок існує по альтернативних джерелах- та чи вигідно це корпораціям, які залежні від нафти?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button