Людина

Механізм алкогольної залежності виявився пов’язаним з імунною системою

Вчені відкрили невідомий раніше бік алкогольної залежності, пов’язаний з дією спирту на імунні клітини мозку.

Довгий час залишалося загадкою, чому виникає сильне звикання до алкоголю, який викликає в організмі досить слабкі ефекти, у порівнянні з іншими наркотичними речовинами. У минулому вчені за допомогою магнітно-резонансної томографії виміряли дифузію рідини в головному мозку і з’ясували, що навіть помірне споживання алкоголю викликає мікроструктурні аномалії мозку. Зміни структури прискорювали дифузію нейромедіаторів, таких як дофамін, в мозку і збільшували задоволення від алкоголю.

Тепер та ж група вчених під керівництвом доктора Сантьяго Каналса з Інституту нейронаук в Аліканте (Іспанія) з’ясувала, що за прискорення дифузії рідини в мозку відповідають імунні клітини. Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, викриває спеціалізовані клітини мозку, звані мікроглією, у пособництві алкоголізму.

Алкоголь, як шкідлива речовина, активує захисні клітини мозку: впливає на їх біохімічні характеристики. В результаті змінюється форма імунних клітин: від гіллястої до більш округлої. Нова форма клітин призводить до руйнування «бар’єрів» в міжклітинній речовині, які раніше стримували дифузію речовин.

Досліди на мишах і спостереження за людьми показали, що структурні зміни мікроглії з’являються незабаром після початку вживання алкоголю і зберігаються протягом деякого часу після припинення вживання. Якщо вчені зможуть якось вплинути на ці структурні зміни, то, можливо, створять нові, більш ефективні методи боротьби з алкогольною залежністю.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»