Людина

Модифікація тіла вже не фантастика

Бізнесмен і новатор Хуан Енрікес розповів про майбутнє, в якому люди завдяки генній інженерії зможуть виживати в екстремальних умовах і навчаться редагувати спогади.

Нереальним здається світ, в якому у людини з’явилася можливість конструювати тіло на свій розсуд і створювати або відтворювати оточуючих її тварин і рослин. В такому світі люди здатні змінювати живі організми і надавати їм форми по своєму бажанню.

Мова йде не про далеке майбутнє, це не фантазії. Подібне можливо вже сьогодні. Прямо зараз.

Схоже на фантастику або газетну качку, але це правда. Новиною поділився директор-засновник Біологічного проекту в Гарвардській школі бізнесу і керуючий директор компанії Excel Venture Management Хуан Енрікес. Енрікес виступив на Всесвітньому урядовому саміті. Він красномовно розмірковував про те, що редагування генома дозволило людині стати повелителем ДНК – коду самого життя.

Енрікес пояснив, що подібна влада дозволяє людині взяти еволюцію – і долю в свої руки. І все це завдяки технології редагування геномів під назвою CRISPR.

«Інструменти на зразок CRISPR дозволяють людям в режимі реального часу змінювати життя в колосальних масштабах, – заявив Енрікес. – Ми переписуємо книгу життя на свій лад».
Енрікес розповів про практичну користь цього винаходу, зазначивши, що світ вступає в епоху «невипадкового відбору».

Бізнесмен повідомив про експерименти вчених, які змінюють геном рослин і тварин таким чином, що ті набувають здатність виживати в умовах, при яких раніше могли б загинути. Енрікес також детально розповів, як вчені модифікують ДНК тварин і рослин, щоб викликати їх загибель. За його словами, в наші дні сміливо можна стверджувати, що не лише природа, а й людина може «заселяти» живими організмами певні райони на свій розсуд. Бізнесмен прийшов до висновку про те, що в минулому наука була пов’язана з відкриттями, а сьогодні їй підвладне творіння.

Однак з допомогою редагування геному людина здатна змінити не тільки своє тіло, але й свідомість.

З’явилася можливість додавати, видаляти, редагувати та зберігати спогади, а також використовувати їх для будь-яких потреб. Енрікес вважає, що сьогодні людина здатна впливати не тільки на роботу свого тіла – стало можливим створення нової, більш пристосованої людини, яка піддається миттєвій «модифікації».

Як правило, людина асоціює себе з власними спогадами. Або з нав’язаними ззовні спогадами, завдяки яким формується особистість. Що станеться, якщо у людей з’явиться можливість буквально створювати і змінювати пам’ять? Що станеться, якщо людина зможе видалити всі спогади, пов’язані з померлим коханням або коханою? Що стане з людиною, якщо з її пам’яті видалити сліди вчинених нею жахливих вчинків? Що буде, якщо помістити в пам’ять людини спогад про подвиг, якого вона насправді не здійснювала?

Чи залишиться людина людиною? Сьогодні на всі ці питання відповісти неможливо. Але і з пошуком відповідей зволікати не можна, так як рішенням цих проблем слід займатися зараз, не перекладаючи її на плечі нових поколінь. Технологія вже винайдена, і скоро почнеться її застосування.

Це тільки початок.

Енрікес зазначив, що за допомогою редагування ДНК і лабораторних експериментів люди можуть не тільки змінювати свою анатомічну будову, але й рятувати життя в безпрецедентно величезних масштабах.

«Вакцину від грипу можна розробити не за рік, а за тиждень. До речі, це не просто теорія».

«Для чого ж люди мають наміру змінювати ДНК? – запитав він. – Тому що в душі всі ми дослідники. Необхідно отримати контроль над еволюцією, щоб продовжити розвиватися». Енрікес підкреслив, що люди пристосовані до життя на Землі. У ДНК людини відображені мільярди років «земної» еволюції. Змінити це буде непросто, тому в підкоренні пустель Марса або крижаних озер Європи без модифікації тіла людині не обійтися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button