Людина

Чому губляться дитячі спогади?

Для вчених довго залишалося загадкою, чому люди здатні формувати спогади вже в ранньому дитинстві, але потім їм не вдається згадати практично нічого з цього періоду – феномен, що отримав назву «інфантильна амнезія». Експерименти на гризунах дозволили знайти відповідь: виявляється, нові клітини, що активно формуються в юному мозку, руйнують вже складені спогади.

foto_cikavosti_06.07.2014-03

Нові клітини з’являються в мозку ссавців постійно, але в дитинстві швидкість цього процесу, званого нейрогенезом, найбільш висока. В самому початку життя активність у гіпокампі – області мозку, відповідальної за формування спогадів і навчання – також дуже висока. Зазвичай високий рівень цієї активності супроводжується поліпшенням пам’яті, але надвисокі темпи нейрогенеза у дітей дають протилежний ефект.

Читайте також: Стресовий гормон забирає пам’ять і призводить до всихання мозку

Для підтвердження своїх припущень вчені збільшили швидкість нейрогенеза в одній групі мишей (такий ефект дають пробіжки в колесі і певні медичні препарати) та сповільнили – у іншій. Виявилося, що молоді миші з уповільненим нейрогенезом відрізнялися кращою здатністю до запам’ятовування, ніж ті, у яких утворення нових клітин мозку було прискорено.

Для інших видів гризунів, морських свинок і дегу, які народжуються з більш зрілим мозком, ніж миші, інфантильна амнезія не характерна, але коли вчені збільшили швидкість нейрогенеза у цих тварин вище нормального рівня, морські свинки і дегу також продемонстрували втрату ранніх спогадів.

Дослідники вважають, що цей же самий механізм несе відповідальність за інфантильну амнезію у людей. Раніше висувалися припущення, що причиною втрати ранніх спогадів служить недолік мовного і емоційного розвитку у немовлят. Нове дослідження, можливо, не спростує цю теорію, але воно вперше описує фізіологічний механізм придушення спогадів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button