Всесвіт

На “галактичному кладовищі” знайшли унікальну нейтронну зірку

Радіотелескоп MeerKAT виявив нейтронну зірку нового типу. Вона обертається надзвичайно повільно, здійснюючи один оборот за 76 с. Автори роботи, опублікованої в Nature Astronomy, вважають, що знайдений новий клас нейтронних зірок.

Міжнародна група астрофізиків під керівництвом Маніша Калеб, яка працювала в Манчестерському університеті, відкрила незвичайну нейтронну зірку, яку назвали PSR J0901-4046 по одиночному імпульсу, зафіксованому радіотелескопом MeerKAT. Подальші дослідження з використанням одночасних послідовних восьмисекундних зображень неба підтвердили відкриття.

Дослідники відзначають, що PSR J0901 – 4046 випускає не менше семи різних типів імпульсів, деякі з яких відбуваються через рівні проміжки часу. Вхідні сплески схожі одночасно на пульсари і магнітари з наддовгим періодом. Крім того, вчені зафіксували швидкі радіосплески — короткі спалахи радіовипромінювання у випадкових місцях на небі.

Нейтронні зірки являють собою надзвичайно щільні залишки вибухів наднових масивних зірок. Вченим відомо близько 3 тис.таких зірок в нашій Галактиці. Однак, як відзначають дослідники, нове відкриття не схоже ні на що, бачене раніше. Астрофізики вважають, що PSR J0901 – 4046 може належати до теоретичного класу магнітарів з наддовгим періодом — зірок з надзвичайно сильними магнітними полями.

Вчені відзначають, що відкриття було зроблено в тій області галактики, в якій не очікували виявити пульсацію — на «кладовищі нейтронних зірок». Крім того, випромінювання виходить виявити не постійно.

“Дивно, але ми виявляємо радіовипромінювання від цього джерела тільки протягом 0,5% періоду його обертання. Це означає, що нам пощастило, що радіохвиля перетнулася з Землею. Цілком імовірно, що в нашій Галактиці набагато більше таких дуже повільно обертових зірок, що має важливе значення для розуміння того, як народжуються і старіють нейтронні зірки”, – говорить Маніша Калеб, астрофізик з Сіднейського університету і керівник дослідження

Дослідники кажуть, що пошуки пульсарів, як правило, не захоплюють такі довгі періоди обертання. Тому зірок, подібних знайденій, може бути набагато більше. Дослідники продовжать аналізувати знахідку, щоб краще зрозуміти новий клас нейтронних зірок і знайти інших представників цього типу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button