Земля

Найбільш ймовірні причини загибелі людства

Останні події в світі – такі, як серія ураганів у Північній Америці або потужні магнітні бурі – наводять багатьох на думку про швидкий кінець світу. Багато вчених також серйозно ставляться до таких загроз і вже прорахували сценарії можливого Апокаліпсису.

Марс атакує

Вчені з університету Вісконсіна кілька днів тому опублікували на сайті університету статтю, в якій стверджувалося, що Марс може зіткнутися з Землею. За прогнозами астрофізиків, зіткнення може відбутися через кілька мільярдів років, коли орбіти планет сильно змістяться і перетнуться під впливом тяжіння Марса.

Гіпотеза про зіткнення Землі з іншим великим космічним об’єктом не нова. Ряд фахівців вважають, що Місяць міг утворитися в результаті зіткнення Землі і планети Тейя. Останні дослідження показали, що в результаті цієї події могли виникнути відразу два місяця, менший з яких згодом зіткнувся з більшим.

Ця загроза залишається актуальною і зараз. Нещодавно ЗМІ з посиланням на вчених повідомили про дивну планету з V-подібним шлейфом з частинок. Очікується, що смертельне для Землі зіткнення з цим об’єктом може статися через кілька сотень років. Незважаючи на певний скепсис вчених до таких новин (достовірність яких, на їхню думку, порівнянна з повідомленнями про планету Нібіру), далеко не всі астрономи виключають таку можливість.

Куди серйозніше вчені сприймають небезпеку падіння на Землю навколоземних об’єктів, наприклад, астероїдів, подібного до того, що впав 65 мільйонів років назад, знищивши всіх динозаврів. Ця подія може призвести до катастрофічних наслідків для всього людства. Навіть невеликий фрагмент карликової планети здатний підняти величезну кількість пилу, яка на кілька місяців приховає від землян Сонце. Такі «сутінки» призведуть до серйозних кліматичних наслідків.

«Всі порошкоподібні речовини піднімуться вгору в атмосферу й нагріються, як якщо б ви включили духовку», — говорить Майкл Рампіо, дослідник космосу з Нью-Йоркського університету.

В результаті температура повітря на Землі різко впаде, що викличе масову загибель рослин. У свою чергу це спровокує зниження кількості кисню в атмосфері. Всі ці фактори вкупі швидше за все призведуть до загибелі людей і багатьох інших біологічних видів.

Смерть під Сонцем

Інша загроза останнім часом стає все більш відчутною. Через спалах в Європі і США відключили радіо у високочастотному діапазоні, протягом години спостерігалися проблеми з навігацією через порушення зв’язку.

«Спалахи на Сонці – це не просто космічні, а вже справжні земні проблеми. Наш світ тепер тісно пов’язаний з супутниками, які знаходяться в космосі, так що на Землі може запросто зникнути весь зв’язок, наприклад. Це несе загрозу і космонавтам, які знаходяться поруч і, звичайно ж, геомагнітні бурі негативно впливають на хворих людей», — підкреслив дослідник.

Найбільшим спалахом на Сонці вважається «подія Керрінгтона» (названа так на честь вченого, який зафіксував її) 1859 року. Магнітна буря, що послідувала за спалахом, викликала поломку електромереж по всьому світу і пожежі. Такі події відбуваються і в наші дні: спалах на Сонці в 1989 році залишив без електрики шість мільйонів жителів Канади.

На думку заступника директора відділу космічної погоди Управління науково-технічної політики Білого дому Білла Мартега, у разі надпотужного спалаху людей чекають ті ж наслідки, що і при падінні астероїда: сотні електричних трансформаторів були б знищені, великі області на всіх континентах «занурилися б у темряву на тижні і місяці».

Нова буря очікується вже в 2022 році, ймовірність цієї події складає не менше 12%. врятувати електромережі оперативно не вийде: сучасні прилади фіксують спалах приблизно за півгодини до того, як її наслідки досягнуть Землі.

Нова загроза

Якщо про можливе падіння астероїда або небезпеку спалахів на Сонці відомо давно, то нова загроза – виверження супервулкана – потрапила в поле зору вчених відносно недавно, після вивчення діяльності Йеллоустонського супервулкана, який знаходиться в однойменному національному парку на північному заході США. Його останнє виверження відбулося 640 000 років тому. Тоді шар задушливого попелу покрив всю Північну Америку, а клімат на Землі різко змінився.

Катастрофа ще більшого масштабу сталася 73 тисячі років тому біля озера Тоба на індонезійському острові Суматра. У повітря було викинуто майже три тисячі кубічних кілометрів попелу. Сірчанокислі дощі лилися на Землю протягом шести років, а планету накрили пилові хмари, які надовго закрили Сонце. Подія ледь не призвело до загибелі людини сучасного виду, яка з’явилася незадовго до цього.

Крім Тоба і Йєллоустон, супервулкани існують в Новій Зеландії та ряді інших місць. Всі вони в даний час недоступні. Виверження цих об’єктів відбуваються досить часто — приблизно раз в 100 тисяч років, що робить цю загрозу найбільш імовірною з усіх перерахованих вище. Наслідки будуть схожими: потрапляння попелу в атмосферу різко знизить температуру на Землі (приблизно на 10 градусів), що приведе до загибелі врожаю та іншим наслідкам. Щоб оцінити можливі масштаби лиха, досить згадати виверження ісландського вулкана Ейяф’ядлаєкюдль. Природний катаклізм порушив авіасполучення в більшій частині Європи і деяких африканських регіонах, що призвело до багатомільйонних збитків. При цьому Ейяф’ядлаєкюдль не можна порівняти за потужністю ні з одним з супервулканів.

Щоб запобігти такій події, Національне управління по аеронавтиці і дослідженню космічного простору (NASA) запропонувало охолодити міхур магми, який залягає на глибині 8 км і фактично являє собою бомбу уповільненої дії, яка може вибухнути в будь-який момент. В міхур буде накачуватися холодна вода під високим тиском. Це дозволить охолодити міхур на 35%, а також нагрівати воду, яка потім буде надходити в геотермальну станцію. Вартість електроенергії буде складати 10 центів за кіловат-годину. Фахівці, втім, не виключають, що буріння каналу, через який буде закачуватися вода, спровокує виверження Йєллоустон.

Катастрофи не потрібні: думка Стівена Хокінга

Загибель людства не обов’язково відбудеться в результаті якогось катаклізму, впевнений знаменитий британський вчений Стівен Хокінг. Він запропонував досить песимістичний сценарій долі землян у разі якщо вони не запобіжать глобальному потеплінню. За його словами, в найближчому майбутньому через діяльність людини температура на нашій планеті сягне кількох сотень градусів за Цельсієм, океани почнуть закипати, а з неба поллються кислотні дощі. Земля перетвориться на нову Венеру (температура на її поверхні становить 464 градуси за Цельсієм).

Подібні думки фізик висловлював і раніше. У документальному фільмі «Експедиція Нова Земля» він закликав людство покинути планету протягом тисячі років.

«Хоча ймовірність катастрофи на планеті Земля в нинішньому році може бути досить низькою, вона складається протягом довгого часу і стає майже стовідсотковою в найближчі 1000 або 10000 років. До цього часу ми повинні переселитися до інших зірок, тому катастрофа на Землі не буде означати кінець людської раси», — підкреслив фізик.

Він не виключив і інші сценарії (падіння астероїда, перенаселення), однак основною причиною для занепокоєння для нього є саме глобальне потепління. Заяви вченого прозвучали на тлі рішення президента США Дональда Трампа вийти з Паризької угоди по клімату.

Кнопка «Наверх»