Людина

Населення Землі стрімко старіє. Що це означає?

Сьогодні у світі людей старше 65 років більше, ніж коли-небудь в людській історії. Тривалість життя помітно збільшилася, а заводити дітей у багатьох країнах світу стали рідше. За даними Організації Об’єднаних Націй ми вперше бачимо ситуацію, при якій літніх людей на планеті більше, ніж дітей. У 2019 році 705 мільйонів людей на планеті літні, а дітей у віці від 0 до 4 років налічується близько 680 мільйонів. Як це відіб’ється на нашому майбутньому?

Збільшення тривалості життя — історія успіху нашого виду, але збільшення числа літніх людей створює ряд нагальних соціально-економічних проблем.

Населення планети буде продовжувати старіти, оскільки ці дві групи ростуть в протилежних напрямках. До 2050 року частка населення у віці 65 років і старше збільшиться на 16 відсотків, що більш ніж вдвічі перевищує кількість дітей у віці до п’яти років.

Брак «новеньких»

Демографи, які відстежують ці тенденції протягом кількох десятків років, прийшли до висновку, що причини криються в збільшенні тривалості життя і занепаді народжуваності.

Але як старіюче населення вплине конкретно на нас з вами?

Население Земли стремительно стареет. Что это значит?

Як відомо, у 1960 році на одну жінку припадало близько п’яти дітей. Сьогодні, практично 60 років потому, на одну жінку припадає в середньому 2,5 дитини.

І якщо в 1960 році люди жили в середньому трохи більше 52 років, то, наприклад, у 2017 році середня тривалість життя досягла 72 років. Це означає, що з віком люди більше будуть мати потребу в ресурсах, а це, в свою чергу, посилить тиск на системи охорони здоров’я та пенсії.

Що з цим робити?

Деякі країни, що розвиваються, беруть на замітку підхід таких країн, як Японія і Італія, використовуючи політичні заходи для обмеження народжуваності. Китай та Індія представили ініціативи щодо планування сім’ї в 1970-х роках, в результаті населення Китаю сьогодні старіє швидше.

Однак зниження народжуваності може мати і позитивні наслідки. Коли знижуються показники народжуваності, а населення ще не постаріло, уряд зможе витрачати більше коштів на середню і вищу освіту і стимулювати економіку. Як це зробили Таїланд і Південна Корея.

Однак експерти в області народонаселення попереджають, що вирішальну роль у питаннях, яке стосуються якості життя літніх людей зіграє якість охорони здоров’я.

Кнопка «Наверх»
Закрыть