Людина

Прослуховування сонати Моцарта знизило частоту нападів у хворих на епілепсію

Експеримент показав, що щоденне прослуховування саме оригінальної версії сонати № 448 Моцарта — у порівнянні з контрольним зразком — допомагає скоротити кількість епілептичних нападів.

Сьогодні музика широко використовується в якості терапії у рамках лікування психічних розладів та неврологічних захворювань. Зокрема, прослуховування музичних композицій застосовується для скорочення кількості епілептичних припадків. І саме тут нам на допомогу несподівано приходить австрійський композитор XVIII століття Вольфганг Амадей Моцарт.

Так, згідно з новим дослідженням медиків з Інституту мозку Крембіл в Західній лікарні Торонто, опублікованому в журналі Epilepsia Open, соната для двох фортепіано ре-мажор № 448, яку Моцарт написав у віці 25 років, — композиція, при щоденному прослуховуванні якої можна знизити число нападів у хворих на епілепсію, хронічне неврологічне захворювання, що характеризується схильністю організму до раптового виникнення судомних повторюваних нападів. За підрахунками, епілепсія зустрічається у 50 мільйонів людей у всьому світі, при цьому 30% хворих ліки не допомагають.

Те, що саме ця соната допомагає зробити рідші напади епілепсії, вже було описано в деяких роботах останніх років. Однак нове дослідження канадських учених виявило, що тільки оригінальна версія сонати № 448 може мати найглибший ефект.

«У нашій роботі ми порівняли вплив на частоту нападів щоденного прослуховування або сонати № 448 Моцарта, або аналогічний по спектру, але не ритмічного контрольного зразка. Ми припустили, що не буде ніякої різниці серед нападів, коли учасники слухали саме оригінал Моцарта або коли вони слухали контрольний зразок», — пишуть автори.

В експерименті, який тривав рік і складався з чотирьох етапів, брали участь 13 пацієнтів (вісім жінок і п’ятеро чоловіків) у віці від 26 до 75 років. Так, спочатку протягом трьох місяців за ними спостерігали, після цього три місяці половина добровольців один раз в день слухала перші шість з половиною хвилин сонати Моцарта № 448 у виконанні Алісії де Лароччі і Андре Превіна, поки інша група слухала видозмінену і менш ритмічну версію цієї композиції. Гучність і час такого «музичного сеансу» випробувані вибирали самі. Потім вони мінялися між собою (одні слухали Моцарта, інші — контрольний зразок). В кінці знову йшов тримісячний період спостережень.

Протягом усього дослідження учасники приймали однакові ліки й вели щоденники, в яких відзначали частоту нападів. Також враховувалися записи лікуючого невролога і результати старих ЕЕГ, що описують типи судом.

«Наші результати показали, що щоденне прослуховування саме сонати № 448 було пов’язано зі зменшенням частоти нападів (p < 0,001) у дорослих людей з епілепсією. Для обох груп середня кількість нападів була знижена протягом періоду лікування у порівнянні з контрольним періодом (мінус 44% для групи A, мінус 25% для групи B), — розповідає Мар’ям Рафі, провідний автор дослідження. — Це говорить про те, що щоденне прослуховування Моцарта може розглядатися як додатковий терапевтичний варіант для скорочення числа судом у людей з епілепсією».

За словами вчених, результати багатообіцяючі, тому наступним кроком стануть більш масштабні дослідження з участю більшої кількості пацієнтів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button