Земля

Найбільший вулкан Землі

Найбільший вулкан Землі, вершина якого знаходиться на глибині два кілометри під поверхнею Тихого океану, починає розкривати свої таємниці. Нові магнітні дані дозволяють припустити, що гігантський підводний гірський ланцюг, відомий як масив Таму і розташований на відстані 1600 кілометрів на схід від Японії, являє собою гібрид з довгих ланцюгів вулканів, що виникли в ході одного виверження.

1585de3f187bfd16dbd8e40faf67e82f

“Ми дивимося на структуру, яка являє собою щось середнє між серединно-океанічним хребтом і звичайним конічним вулканом, – розповідає Вільям Сейджер (William Sager), морський геофізик з Університету Х’юстона. – В серединно-океанічних хребтах лава піднімається з глибоких надр Землі, створюючи новонароджену океанічну кору: вони простягаються на тисячі кілометрів уздовж центрів більшості океанічних басейнів”.

Сейджер і його колеги збирали нові дані протягом п’ятитижневого дослідження з борту науково-дослідного судна R/V Falkor. Вчені прийшли до висновку, що процес народження величезного вулкана був значно складнішим, ніж передбачалося раніше.

Масив Таму підноситься більш ніж на чотири кілометри над морським дном. Близько 145 мільйонів років тому лава почала виливатися на морське дно, де три серединно-океанічних хребта зібралися в геологічну єдність.

Кожен гребінь вивергав лаву, що охолоджувалась і зберігала підпис магнетизму Землі того часу. Згодом, за мільйони років, магнітне поле планети змінювало напрям багато разів, а лава з плином часу “записувала” смуги змінних магнітних полярностей по обидві сторони хребта.

Більш ранні дослідження вже дозволили відобразити сліди цих магнітних смуг, але інформація не була достатньо чіткою. Ця експедиція була зроблена, щоб зібрати кращі магнітні дані на сьогоднішній день за допомогою гідролокаторів і магнітометрів.

Вимірювання підтвердили попередні припущення вчених: масив Таму, мабуть, зберіг когерентні магнітні смуги по обидві сторони.

Ймовірно, частина масиву Таму народилася з свіжих потоків лави, що піднімається потрійними смугами по потрійному ланцюгу хребтів. Масив Таму, можливо, є одним з небагатьох місць на планеті, де шлейф мантії взаємодіяв з трьома хребтами.

Подальша робота з даними експедиції, як розраховують учені, повинна допомогти розгадати таємницю народження вулкана і краще зрозуміти таємницю вулканічних особливостей, що складають три п’ятих
земної кори, що лежить під океанами.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button