Технології

Найтонше скло у світі вийшло випадково

Несподіване відкриття, увіковічнене Книгою рекордів Гіннесу 2014 року, допомогло ученим по-новому поглянути на дивовижні властивості скла, яке поводиться одночасно як тверде і рідке тіло. Співробітники Корнельского(США) і Ульмского(Німеччина) університетів готували графен, одини з найбільш тонких і міцних матеріалів у світі.

Товщина листів графена – всього один атом вуглецю, і атоми ці розташовані вічками типу бджолиних сотів.
У електронний мікроскоп учені розгледіли якийсь “бруд” на графені – це виявився двомірний шар звичайного скла, з атомів кремнію і кисню, завтовшки всього в два атоми. Швидше за все, скло утворилося із-за витоку повітря : під його дією мідна фольга, що бере участь у виробленні графена, вступила в реакцію з термокамерою. Так вийшов кварц – мінерал з кремнію і кисню.

Про свої спостереження учені написали в січневому номері журналу Nano Letters за 2012 рік. Мікроскопічні фотографії надтонкої скляної плівки допоможуть вияснити багато давніх неясності відносно скла, заявили вони.
Більшість твердих тіл, охолоджуючись, розташовують свої атоми у формі жорстких вічок. Атоми скла, хоча воно і тверде на дотик, розташовуються безладно, що більше схоже на рідину. І структура двомірного скла аналогічна тій, що передбачали автори ідеї “нерегулярної” структури скла ще в 1930-і роки.

Хоча відкриття було зроблене випадково, двомірне скло, якщо створювати його штучно, може знайти застосування в нанотехнологіях, а одного разу навіть стати частиною транзисторів.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button