Технології

Небезпечні підземелля будуть досліджені дронами

Нові підземні безпілотники займуться вивченням і 3D-картуванням старих шахт. Дистанційно керований пілотом апарат зможе вивчати стан шахти та її несучих конструкцій, визначати стан та місця обвалення покрівлі, знаходити і вести моніторинг скупчення води, а також здійснювати пошук колись пропущених при розробці ділянок, багатих корисними копалинами.

У ролі розробників виступають Крейг Ліндлі (Craig Lindley) і його колеги з Державного об’єднання наукових і прикладних досліджень – дослідницького агентства уряду Австралії. Конструкторами взято за основу чотиримоторний комерційний дрон-безпілотник, обладнаний потужними світлодіодними ліхтарями, камерою і сонаром. Спочатку розробниками був випробуваний режим показу від «першої особи», але від нього довелося відмовитися – при тривалих перельотах під землею з ним практично неможливо не зачепити стін. «Перегляд від першої особи в дійсності складний, так як показує нам тільки один напрямок, не даючи повного уявлення про обстановку навколо», – коментує Ліндлі.

Опасные подземелья будут исследованы дронамиПрототип робота в польоті. Фото CSIRO.

Розробникам довелося створити спеціальний програмний пакет VoxelNet, який за переданими з безпілотника даними будує тривимірну модель підземного простору та «вклеює» у неї силует носія. Його оператор може займатися своєю справою, бачачи ситуацію навколо у всіх подробицях. На сьогоднішній день відеозйомка десятиметрової ділянки шахти займає приблизно 20 хвилин. Економічнішим за обсягами отриманих і переданих даних сканування за допомогою ультразвукового сонара займає менше часу. Це означає, що побудова 3D-моделі місцевості може виконуватися швидше і навіть, можливо, у режимі реального часу.

Ще одна ідея конструкторів полягає в тому, щоб побудувати зображення безпосередньо на борту апарата з метою передавати на операторське місце вже її, що буде ще економічніше за обсягом. Ця задача сполучається з ще однією: навігація з зовнішнім управлінням вимагає GPS, яка «не дістає» до підземних глибин. Логічно зробити дрон автономним, щоб він міг виконувати свої завдання самостійно. Відправив його і чекаєш, поки повернеться. Доповненням обладнання апарату служить лидар, спираючись на дані якого теж можна будувати карту, і датчик, що фіксує флуоресцентне світіння гірських порід.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button