Головна / Наука / Нездорова їжа погіршує довготривалу просторову пам’ять

Нездорова їжа погіршує довготривалу просторову пам’ять

Вчені з Університету Нового Південного Уельсу досліджували вплив продуктів з високим вмістом жирів і цукру (наприклад, тістечок, печива і чипсів) на когнітивні функції щурів. Стаття з результатами роботи опублікована в журналі Scientific Reports.

В експерименті щурів розділили на 4 групи. Трьом з них дослідники протягом шести тижнів давали нездорову їжу. Щури з першої групи протягом тижня споживали шкідливу їжу три дні поспіль, після чого чотири дні сиділи на здоровій дієті. Для гризунів з другої групи ці інтервали становили 5 і 2 дні відповідно, а третя група харчувалася шкідливими продуктами на протязі всього експерименту. Остання група виступала як контрольна і харчувалася лише здоровою їжею.

Тварини проходили дві серії тестів на здатність запам’ятовувати об’єкти і місця їх розташування — на 16-18 і на 23-25 день нездорової «дієти». Перевірка пам’яті проходила в спеціальному боксі — коробці з чорного акрилу розміром 60х60х60 сантиметрів, підлога якої був розмічена на чотири квадрати. Спочатку щурів привчали до порожнього боксу, запускаючи їх всередину на 10 хвилин два дні поспіль. Після цього гризунів на 5 хвилин запускали в коробку, де в певних місцях були поставлені два об’єкти — ними могли бути керамічні кружки або алюмінієві банки.

Після того, як тварина вивчила обстановку, її видаляли з боксу на п’ять хвилин; у цей час об’єкти і майданчик протирали етанолом, а потім замінювали один з об’єктів, які пересували його в інший квадрат. Після цих процедур щура повертали в бокс на три хвилини.

Просторову пам’ять оцінювали через індекс розпізнавання. Цей параметр розраховувався як час, витрачений на дослідження нового або невідповідного об’єкта, співвіднесені до часу, витраченому на дослідження обох об’єктів в тестовому боксі. Більш низькі значення цього параметра свідчили про погіршення якості розпізнавання.

Як показали дані досліджень, в залежності від частоти доступу до «джанк-фуду» у тварин в тій чи іншій мірі погіршувалася просторова пам’ять. Чим більше днів поспіль щур харчувався нездоровими продуктами, тим гірше вона відтворювала просторову інформацію.

«Ми всі знаємо, що здорова дієта з мінімальною кількістю шкідливих продуктів корисна для нашого загального здоров’я і працездатності, але ця стаття показує, що вона ( здорова дієта — ред.) також важлива для оптимальної роботи мозку», — говорить Маргарет Морріс, провідний автор дослідження.

Раніше під керівництвом Морріс вже була проведена робота, яка продемонструвала зміни, що відбуваються під впливом нездорового харчування в гіпокампах щурів. Ця частина головного мозку відіграє важливу роль у просторовій орієнтації та навігації.