Земля

Одинак в льодах: кинута база в Антарктиці продовжує роботу без людей

В умовах екстремально низьких температур і темряви дослідницька база, побудована серед антарктичних льодів, продовжує працювати у звичайному режимі – хоча люди були змушені евакуюватися звідти ще кілька місяців тому.

Дослідницька станція Halley VI, розташована на шельфовому льодовику Антарктиди Брунт, призначена для постійного проживання вчених. Але в останні роки страх перед тріщинами на шельфі призвів до закриття станції на час антарктичної зими. Але якщо в будь-якому іншому закладі евакуація персоналу означає припинення будь-якої діяльності, в тому числі й наукової, то ця станція зовсім не збирається зупинятися на досягнутому.

Минулого тижня дослідники з Британської антарктичної служби (BAS) оголосили, що вперше під час однієї з таких ось зимових зупинок Halley VI продовжив успішно проводити вимірювання клімату, озону та космічної погоди – навіть з урахуванням того, що людина не ступила на вокзалі з лютого. Ця стратегія, яку самі вчені називають «Примарна база», стала можлива завдяки автономної енергетичної системи, яка подає електрику на наукове обладнання станції.

Ядром цієї системи є мікротурбіна, встановлена ??в контейнері з регульованою температурою, яка живиться від автономного роздавальника палива і дозволяє підтримувати роботу всієї станції. Дослідники порівнюють її з «реактивним двигуном в коробці», який обертається 24 години на добу без обслуговування і витримує до 9 місяців роботи в такому режимі до повернення дослідницької групи.

У важких умовах Антарктиди це звучить майже як наукова фантастика, проте мікротурбіна вже справляється зі своїм завданням 136 днів, і команда BAS впевнена, що зможе пережити зиму, зберігаючи при цьому ряд метеорологічних, озонових і атмосферних контрольних приладів. І все це – під час щоденної передачі 1 ГБ даних, які відправляється дослідникам до Великобританії. Серед цих інструментів – пристрій під назвою AutoDobson, повністю автоматизована версія апарату, який дозволив дослідницькій станції Halley вперше виявити діру в озоновому шарі ще в 1980-х роках (під час ітерації Halley IV).

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button