Здоров'я

Опис хвороб альбінізм і вітіліго

В організмі людини є клітини меланоити, які відповідають за вироблення пігменту меланіну. Вони розташовані не тільки в шкірних покривах, але і у волоссі, внутрішньому вусі і райдужній оболонці очей. Чим більше меланіну знаходиться в шкірі, тим сильніше її захист від ультрафіолетових променів. Патологічні зміни, за яких відбувається часткова або повна втрата меланоцитів, називаються депігментацією.
Одним з рідкісних захворювань, що характеризується повною відсутністю меланіну, є альбінізм. Ця аномалія має спадковий характер і пов’язана з блокадою ферменту тирозиназі. Причому батьки, що передаючи цю особливість дитині, можуть самі не хворіти. Іншою причиною недуги вважається мутація в генах. Згідно з клінічними проявами виділяють очний і очношкірний типи альбінізму.

Очний тип майже непомітний зовні. Шкіра і волосся людини мають нормальний колір, а симптоми пов’язані тільки з порушенням зору. До них відносяться:

 • косоокість;
 • мимовільний рух очних яблук;
 • зниження гостроти зору.

Такою формою альбінізму страждають виключно чоловіки, жінки ж завжди виступають носієм мутованого гена.

Очношкірний тип має інші прояви. Крім наявності офтальмологічних порушень, людина відрізняється характерним зовнішнім виглядом. А саме:

 • молочно-біла шкіра незалежно від раси;
 • прозора райдужна оболонка очей;
 • біле або жовтувате волосся.
Важливо знати
Крім того, людям з будь-якою формою захворювання властиві погане згортання крові, часте утворення гематом, світлобоязнь і часткове зниження слуху.

Слід зазначити, що відсутність меланіну не є причиною підвищеної смертності. Воно також не впливає на ріст і інтелектуальний розвиток дітей.

Проте людям з такою патологією з раннього дитинства слід дотримуватися наступних правил:

1. У теплу пору року намагатися перебувати в приміщенні або в тіні з 10.00 до 15.00.

2. Завжди перед виходом на вулицю наносити сонцезахисний засіб з коефіцієнтом захисту понад 30.

3. Придбати спеціальні окуляри, які захищають сітківку ока;

4. Регулярно проводити огляд у дерматолога;

5. Приймати «Бетокаротин» внутрішньо для додання шкірі жовтуватого відтінку і «Третиноїн» зовнішньо для профілактики виникнення раку шкіри.

Зникнення пігменту на окремих ділянках шкіри називається вітіліго . Причини його виникнення науковцями не виявлено, але спостерігається зв’язок захворювання з порушеннями гормонального характеру, аутоімунними процесами і психічними розладами. Крім того, спровокувати недугу можуть такі чинники:

 • спадкова схильність;
 • порушення вегетативної нервової системи;
 • дефіцит вітамінів, міді, цинку і заліза;
 • накопичення в організмі хімічних речовин;
 • руйнування діяльності внутрішніх залоз глистами.

Незважаючи на відсутність хворобливих симптомів, вітіліго викликає сильний дискомфорт і морально пригнічує людину. Починається хвороба з появи невеликих плям рожевого кольору. Поступово вони збільшуються, іноді зливаються один з одним і знаходять чіткі межі. Найчастіше вони утворюються на відкритих частинах тіла: обличчі, зоні декольте, руках і ногах. Якщо вогнище розташоване на голові, волосся також втрачає забарвлення і знебарвлюється.

Тактика лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта на основі результатів безлічі діагностичних досліджень. Процес відновлення пігментації завжди має тривалий характер, а ефективність обраного засобу підтверджується тільки після регулярного прийому протягом трьох місяців. На сьогоднішній день застосовують кілька способів боротьби з вітіліго. Це використання гормональних таблеток і мазей, лікування вузькохвильовими лампами і ексімерним лазером, а також пересадка здорової шкіри на уражені ділянки.

Існують і інші захворювання, наслідком яких є депігментація. До них відносяться нейрофіброматоз, хвороба Аддісона, туберозний склероз. Крім того причинами можуть стати стреси, травми, хімічні та термічні опіки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button