Наука

«Парк юрського періоду» з точки зору науки

Після прем’єри «Парку юрського періоду» в 1993 році люди задаються питанням про те, чи можна повернути до життя стародавніх ящерів. Професор генетики Кентського університету Даррен Гріффін і його науковий співробітник Ребекка О’коннор представили науковий погляд на цю ідею.

Цього літа на екрани виходить п’ятий фільм франшизи «Парк юрського періоду», що знову підвищує інтерес публіки до динозаврів і привертає до них увагу підростаючого покоління. У найбільших, лютих і «мертвих» істоти, що коли-небудь населяли планету, є щось, що вселяє благоговіння і страх. Фільми, однак, зуміли домогтися ще однієї переваги — викликали інтерес до ДНК динозаврів.

Уривок з Містером ДНК в оригінальному фільмі — відмінний приклад популяризації наукової концепції, але ідея вилучення ДНК з тіл комарів, що поглинув «діно-кров, — не більш ніж фантастика.

Уривок з оригінального фільму «Парк юрського періоду» з Містером ДНК / «Jurassic Park», Universal Pictures

Нещодавно вченим зовсім випадково вдалося визначити загальну структуру геному динозаврів. Структура геному — розташування генів на хромосомах кожного виду. І хоча у окремих тварин одного виду будуть різні послідовності ДНК, загальна структура поширюється на вигляд в цілому.

Все почалося з визначення найбільш вірогідною геномної структури загального предка черепах і птахів до того, як почали відбуватися зміни. В цей родовід входять динозаври і птерозаври, що з’явилися приблизно 240 мільйонів років тому, тероподи (серед яких — тиранозавр і велоцираптор) і, звичайно, птиці.

Незважаючи на те, що ніхто не заявляє про видаляння ДНК динозаврів, нас найбільше хвилює питання: «чи стали ми на крок ближче до реального “Парку юрського періоду”?» Відповідь: рішуче «ні» — і тому є причини.

«Парк юрского периода» с точки зрения науки
Археоптерикс, предок сучасних птахів / Warpaintcobra/iStock

По-перше, ідея незайманої ДНК динозавра всередині кровосмоктаючої комахи, що збереглася в бурштині, елементарно не сходиться. Більш того, доісторичних комарів з кров’ю ящерів знаходили, але все ДНК в ній вже давно зруйнуване. ДНК неандертальця і шерстистого мамонта вчені змогли успішно ізолювати, проте матеріал динозаврів просто занадто старий. Вік найдавнішої із знайдених ДНК — близько мільйона років, але генетичний матеріал доісторичних ящерів повинен ставитися до періоду мінімум 66 мільйонів років тому, так що це нереально.

По-друге, навіть якщо б вдалося добути ДНК динозаврів, вона була б розбита на мільйони мікроскопічних частинок, а у вчених було б дуже мало інформації про те, як зібрати їх воєдино. Це було б схоже на збір  найскладнішого пазла — без найменшого поняття про те, як саме виглядає картинка і всі деталі на місці. У «Парку юрського періоду» вчені знайшли відсутні деталі і замінили їх на ДНК жаби, але з цього вийшов би не динозавр, а гібрид або «жабокозавр». Шматочки жаб’ячої ДНК мали б цілий ряд негативних впливів на розвиток ембріона. Більш того, логічніше використовувати ДНК птахів — як найближчих «родичів» (але це все одно не спрацювало б).

По-третє, відтворення цілого тварини з нитки ДНК — не більш ніж фантастика. Дезоксирибонуклеїнова кислота — відправна точка, але розвиток тваринного всередині яйця являє собою складний «танець» генів, що включаються і виключається в певні моменти спільно з впливом навколишнього середовища.

Якщо коротко, то перш за все необхідні ідеальне яйце динозавра і вся складна хімія всередині нього. У книзі, за якою знятий оригінальний фільм, вчені виробляли штучні яйця, а в кіно — страусині. Жоден з варіантів не спрацював би в реальності. Не можна помістити ДНК курки в страусине яйце і отримати курку (вже були спроби). Те ж стосується і велоцираптора. І це ми ще не торкнулися законодавство, дозволи та іншу паперову тяганину, протестні групи та вплив на екосистему.

Отже, воскресити динозавра неможливо, але…

Справа в тому, що динозаври ніколи не вимирали в повному сенсі цього слова. Як раз навпаки: вони і зараз живуть всюди. Птахи не розвинулися з динозаврів і не є їх близькими родичами: вони і є динозаври.

Динозаври (включаючи птахів) пережили принаймні чотири глобальних вимирання, кожен раз набуваючи все більш неймовірні й дивні форми. Теоретично їх здатність до цього обумовлена структурою геному. Згідно з попереднім відкриття, у птахів більшості нелітаючих динозаврів було багато хромосом («упаковок» з ДНК). Це дозволяє тваринам створювати варіації, що, в свою чергу, є двигуном природного відбору.

Тим не менш нехай це далекий погляд в майбутнє, пізніше може з’явитися можливість використовувати технологію «Парку юрського періоду» для усунення частини шкоди, завданої людиною. Люди були свідками зникнення таких відомих літаючих динозаврів, як дронт і мандрівний голуб. Виділення ДНК, якій всього пара сотень років, з останків цих птахів — більш реалістична ідея. До того ж може виявитися, що яєць сучасних видів, близьких по спорідненості, досить. І в правильних умовах є можливість воскресити з них деяких тварин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button