Екологія

На двох найважливіших льодовиках Антарктиди знайдені критичні тріщини і розломи (відео)

Супутникові знімки показали, що два з усіх найбільш мінливих льодовиків в Антарктиді тріскаються і слабшають швидше, ніж будь-коли. Використовуючи спостереження із супутників ЕКА, НАСА і USGS, вчені досліджували льодовики Пайн-Айленд і Туейтс, також відомий як льодовик «Судного дня», в затоці моря Амундсена. Ці два льодовики – одні з найдинамічніших на антарктичному континенті і саме вони відповідальні за суттєве підвищення рівня світового океану.

Image by Pixabay

Разом два льодовики утворюють область плавучого льоду розміром з Норвегію і містять в собі достатньо води, щоб підняти глобальний рівень моря більш ніж на метр. Обидва масиви помітно змінилися в своїй морфології за останні десятиліття під впливом атмосферних і океанічних умов – глобальне потепління призвело до танення, стоншення і відступу шельфових льодовиків.

Прогнози того, як ці життєво важливі льодовики будуть розвиватися в найближчі роки, мають вирішальне значення для розуміння майбутнього планети і рівня моря. Однак вони залишаються невизначеними, оскільки комп’ютерні моделі не можуть повністю врахувати процеси і властивості льодовиків.

Еволюція ушкоджень льодовиків Пайн-Айленд (вставки P1 і P2) і Туейтс (T1) з жовтня 2014 по липень 2020 р як це було видно з місії Copernicus Sentinel-1. Можна побачити, як крижані щити обох льодовиків тріскаються і розламуються. Надано: містить модифіковані дані Copernicus Sentinel (2014-2020 рр.), Оброблені Стефом Лермітта (TUDelft).

В результаті вчені виявили структурні пошкодження на «межах зсуву» шельфових льодовиків: великі тріщини і відкриті розломи, які вказують на те, що ці льодовики повільно розриваються. Такий тип льодовиків схожий на автівку, яка повільно рухається: вони змушують все, що знаходиться позаду них, сповільнюватися. Як тільки вони будуть видалені, лід, що знаходиться далі від суші, зможе прискоритися, що, в свою чергу, призведе до ще більшого підвищення рівня моря.

На двох найважливіших льодовиках Антарктиди знайдені усугубляющиеся тріщини і розломи
Еволюція тріщин по крижаному язику – довгому вузькому крижаному покриві, що тягнеться в сторону моря – льодовика Пайн-Айленд в Антарктиді (PIG) у вересні та жовтні 2018 року, як це було видно з місії Copernicus Sentinel-1. На відео показано появу розлому льодовикового покриву в регіоні, який раніше був стабільним. Надано: містить модифіковані дані Copernicus Sentinel (2018), оброблені Стефом Лермітта (TUDelft).

Нові розриви змушують шельфові льодовики руйнуватися, пояснює співавтор Томас Наглер з ENVEO в Інсбруку, Австрія. «У міру того як льодовики руйнуються у своїх слабких місцях, пошкодження прискорюються, поширюються і все більше шельфових льодовиків слабнуть, підвищуючи ймовірність того, що шельфи почнуть розсипатися на частини ще швидше», – робить висновок Наглер.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button