Всесвіт

«Планета ікс» може виявитися чорною дірою

Аномальне положення орбіт карликових планет на околицях Сонячної системи може бути викликано мініатюрною чорною дірою, а не «планетою ікс», яку вчені ще не відкрили.

Таке припущення висловили планетологи у статті, опублікованій в одній з найбільших світових бібліотек наукових публікацій arXiv.org.

«Аномалії в орбітах транснептунових об’єктів, а також незвично велика кількість гравітаційних мікролінз, відкритих за останні п’ять років, можна пояснити існуванням популяції компактних об’єктів, порівнянних по масі з Землею. Ми припускаємо, що вони можуть бути так званими примордіальними чорними дірами», – повідомляють дослідники.

«Планетою ікс» вчені назвали гіпотетичну дев’яту планету Сонячної системи, віддалену від Сонця як мінімум на сто мільярдів кілометрів розміром з Нептун або Уран. Поки вчені не змогли відшукати її, однак припустили зону, де ймовірно знаходиться небесне тіло.

Планетологи з Даремського університету (Великобританія) і університету Каліфорнії в Берклі (США), Якуб Шольц і Джеймс Анвін виказали припущення, що «планета ікс», насправді може бути зовсім іншим об’єктом.

Згідно з передбаченнями загальної теорії відносності Ейнштейна, скупчення матерії великої маси взаємодіє зі світлом і змушує його промені викривлятися на зразок ефекту від звичайних лінз. Останнім часом дослідники знайшли тисячі подібних структур, гравітаційних лінз, при спостереженнях за великими галактиками і їх скупченнями, а також об’єктами всередині Чумацького Шляху.

Анвін і Шольц відзначають, що нещодавно проєкт OGLE виявив сотні подібних лінз в порожнечі між зірками у центральних регіонах Галактики. Ці лінзи були породженням об’єктів невеликої маси, порівнянними з Землею або невеликими газовими гігантами. Дослідники задалися питанням, що саме породжує їх – тисячі «планет-ізгоїв», викинутих з зоряних систем або зовсім інші об’єкти.

Таким об’єктом можуть бути так звані примордіальні чорні діри, які є зменшеною “копією” чорних дір. Астрономи вважають, що вони виникли відразу після виникнення Всесвіту з-за появи неоднорідностей в розподілі речовини за її простору. Найбільші з них могли проіснувати до наших днів.

Вчені припустили, що в Сонячній системі може існувати такий об’єкт. Астрономи вважають, що якщо примордіальні чорні діри дійсно існують і породжують частину лінз, зафіксованих OGLE, то вони могли потрапити в Сонячну систему з такою ж імовірністю, як і «планети-вигнанці». Шольц і Анвін припустили, що вони будуть подібним чином впливати на рух карликових планет і комет, як і газові гіганти аналогічної маси. Цей факт може пояснити те, що учені поки не знайшли сліди «планети ікс».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button