Наука

Помірне споживання м’яса виявилося краще веганства з точки зору екології

Хоча вживання в їжу тільки продуктів рослинного походження позиціонується як найбільш щадне стосовно навколишнього середовища, американська дослідниця стверджує, що це не зовсім так.

Ідеальний варіант-поєднання тваринних і рослинних продуктів в меню / © Pixabay

Деякі люди вважають, що веганство, або вживання і використання тільки продуктів нетваринного походження, найбільш «дружньо» щодо навколишнього середовища, оскільки веде до скорочення масштабів тваринництва — одного з головних джерел парникових газів. Однак дослідження, проведене Емі Траугер (Amy Trauger) з Університету Джорджії (США) і опубліковане в журналі Journal of Political Ecology, показало, що навіть найсуворіше веганство в його сучасному вигляді швидше шкодить нашій планеті, ніж приносить користь.

Наприклад, багато продуктів, багатих білком, якими вегани замінюють м’ясо, яйця і молоко, в основному вирощують в південних країнах, таких як Індія, Малайзія і Нігерія, де щорічно для розбивання нових плантацій сої та олійних пальм вирубують величезні ділянки лісу. Крім руйнівного впливу на навколишнє середовище, при виробництві сої та пальмової олії нерідко порушуються права людини: дитяча праця, насильство і згвалтування, робота з небезпечними пестицидами без засобів захисту — з усім цим стикаються бідні працівники плантацій.

До того ж не всі форми тваринництва надають руйнівний вплив на навколишнє середовище: у разі масштабного скорочення обсягів споживання продуктів тваринного походження великі тваринницькі господарства стануть нерентабельні, оскільки занадто багато грошей буде йти на перевезення продукції. В результаті їх місце на ринку, швидше за все, займуть малі місцеві господарства з короткими ланцюжками поставок, і місцевим силам правопорядку і зоозахисникам буде простіше стежити за дотриманням прав працівників і тварин.

Іншими словами, “захищені” від знань про умови виробництва рослинних продуктів вегани жертвують заради своїх переконань набагато більшим, ніж люди, які помірно вживають м’ясо від місцевих фермерів. Відмовляючись від заподіяння шкоди сільськогосподарським тваринам, вегани ненавмисно приносять куди більше шкоди мешканцям лісів, що вирубуються, і жителям бідних країн, вимушеним працювати в нелюдських умовах.

Звичайно, в умовах зростаючого світового населення повна відмова від великомасштабного тваринництва неможлива: занадто багатьох людей потрібно нагодувати, щоб малі фермерства змогли виростити стільки тварин. Метою дослідження Траугера є не змусити веганів відмовитися від переконань, а продемонструвати, що гуманне ставлення до одних видів тварин несе відповідальність за життя тисяч інших. І в цьому відношенні відмова від продуктів тваринного походження нітрохи не етичніше завзятого м’ясоїдства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button