Земля

Кішки стали домашніми в Китаї 5000 років тому – як і чому?

Кішки стали домашніми в Китаї 5000 років тому - як і чому?За 5000 років до відомої англійської колискової, кішка, яка з’їла мишку, яка з’їла зернятко, відмінно уживалася з селянами села Цюаньхуцунь . “Наші дані говорять про те, що кішки прийшли в стародавні села слідом за гризунами, які харчувалися зерном, яке вирощували, їли і запасали перші землероби “, – розповідає Фіона Маршалл (Fiona Marshall), професор археології Вашингтонського університету в Сент- Луїсі. Вчені отримали перші повноцінні дані про те, як ішов процес одомашнення кішок.

“Це китайське село стала для кішок джерелом їжі 5300 років тому. Відносини між людьми і кішками відрізняла взаєспівпраця та взаємовигідність. Навіть якщо виявлені нами кішки ще не були одомашнені, вони жили пліч-о -пліч з хліборобами “, – розповідає Маршалл.

Археологи нечасто знаходять останки кішок. Про одомашнення цих тварин майже нічого не відомо. Вважається, що вперше воно відбулося в Єгипті (там кішок тримали вже 4000 років тому). Однак ряд недавніх досліджень говорить про те, що кішки встановили близькі стосунки з людьми значно раніше (можна згадати про дику кішку, похованої разом з людиною 10,000 років тому на Кіпрі ).

Про те, що котів притягували гризуни і зернова їжа в перших землеробських поселеннях, говорилося не раз, але конкретних доказів цієї теорії бракувало. Їх знайшли китайські вчені на чолі з Яоу Ху (Yaowu Hu) з місцевої Академії наук, які провели аналіз восьми кісточок, що належали як мінімум двом кішкам.

Датування радіовуглецевим методом та ізотопний аналіз слідів вуглецю і азоту в кістках кішок, собак, оленів та інших диких тварин (чиї кістки були викопані близько Цюаньхуцуня), показали, що гризуни, домашні пси і свині їли просо – на відміну від оленів. А ось кішки полювали на пожирачів проса (це були, швидше за все, гризуни). Крім того, археологи виявили лаз, які гризуни проробили в комору. Поряд з явно “захищаючою від гризунів” конструкцією судин для зберігання зерна цей факт говорить про те, що охочі до зерен звірята були серйозною проблемою для перших хліборобів.

Але це ще не все, що цюаньхуцуньскі знахідки розповіли про відносини кішок і людей. Частина кісток явно належала старій кішці – та, мабуть, “добре влаштувалася” в селі. У раціоні другої просо становило підозріло велику частку – або вона тягала людську їжу, або люди її годували.

Згідно з останніми дослідженнями ДНК, більшість з 600 мільйонів сучасних домашніх кішок – нащадки близькосхідної дикої кішки (це один з п’яти підвидів Felis sylvestris lybica). У Маршалл немає генетичних даних про спорідненість цюаньхуцуньскіх і близькосхідних кішок. Якщо перші виявляться нащадками другого, це означатиме, що кішок одомашнили в іншій частині Азії, і лише потім привезли в Китай. “Ми не знаємо, схрещувалися вони з китайськими дикими кішками, або ж китайські автохтони зіграли самостійну роль в одомашнювані кішки”, – зауважує вчений.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments