Земля

Рослини панікують під час дощу

Нове дослідження показало, що рослини мають на диво складну реакцію на опади.

Міжнародна група вчених з Університету Західної Австралії (UWA) і Лундського університету в Швеції виявила, що рослини реагують на опади складним ланцюжком хімічних сигналів, які вони порівнюють з «панікою».

Стаття з результатами дослідження представлена на сторінках видання Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідження показало, що даний процес охоплює тисячі генів, сотні білків і безліч гормонів росту, які уражаються протягом всього 10 хвилин після попадання води в лист. Ця реакція продовжує зростати протягом приблизно 25 хвилин.

Вчені обприскували рослину Arabidopsis (квіткова рослина сімейства капустяні) невеликою кількістю води і спостерігали за ланцюговою реакцією в ньому, викликаної білком Myc2. Після активації Myc2 рослина вмикала свої захисні механізми, щоб захистити себе, що включало затримку цвітіння і зростання.

У рамках свого панічного захисту рослини також відкачують хімічні речовини, а саме гормон, званий жасмоновою кислотою, який діє як «попереджувальний сигнал» для інших листя і навіть інших рослин.

Але навіщо рослині панікувати з-за дощу? Хоча вода є основним компонентом, необхідним для фотосинтезу, дощ також може принести бактерії, віруси і грибкові спори, які можуть завдати шкоди рослині.

«Як не дивно, дощ насправді є основною причиною поширення хвороб між рослинами», – йдеться в заяві автора дослідження професора Харві Міллара, біолога з енергетики рослин з UWA
«Коли крапля дощу падає на лист, дрібні краплі води рикошетять у всіх напрямках. Одна крапля може поширити бактерії, грибкові спори на відстань до 10 метрів в навколишні рослини», – сказав Міллар.

За словами вчених, якщо в сусідніх рослин включені захисні механізми, вони з меншою ймовірністю поширюють хворобу і тому в їх інтересах, щоб рослини-сусіди поширювали попередження довколишнім рослинам.

Легко думати про рослини як про пасивне оформлення вітрин для світу природи, але це далеко від істини. Одним з найбільш цікавих і суперечливих питань в ботаніці є «нейробіологія рослин», ідея про те, що вони можуть розумно взаємодіяти з навколишнім середовищем.

Хоча є різні ступені прихильності до даної ідеї, деякі дослідники зайшли так далеко, що припустили, що рослини володіють реальним інтелектом і свідомістю, як тварина.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button